Kabin memurlarının depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of the depression, anxiety and stress levels of cabin crew
- Tez No: 924931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kabin ekibinin depresyon, anksiyete, stres düzeylerinin incelenmesi, bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi ile çalışan sağlığına ve uçuş emniyetine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, ülkemizdeki kabin memurlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik, alışkanlıklar, iş hayatı, sağlık bilgilerini sorgulayan sorularla Richards-Campbell Uyku Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASS-21)'i içeren anket uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %43'ü depresyon, %37,7'si anksiyete, %21,9'u stres grubunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Aim of this research was, to examine the levels of depression, anxiety, and stress among cabin crew, to identify the factors affecting these parameters, and to improve cabin crew health and flight safety. Material and Methods: Cabin crew members who work in Turkiye participated in this study. Participants filled out an online survey questioning sociodemographic habits, work life, disease history, and the Richards-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ) and the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21). Results: 43% of the participants were in the depression group, 37.7% in the anxiety group, and 21.9% in the stress group.