The heroine's jouney in hunger games
Açlık oyunları romanında kadın kahramanın yolculuğu
  1. Tez No: 506835
  2. Yazar: NARİN FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TATIANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
2008 yılında The Hunger Games olarak ve Türkiye'de Açlık Oyunları olarak yayınlanan roman, hem genç hem de yetişkin okuyucular arasında dünya çapında ilgi görmenin yanı sıra Gençlik Edebiyatına olan ilgiyi de arttırmıştır. Kitap, 38 ülkede, 26 dilde tercüme edilerek okurlar arasında ün kazanmıştır. Çok satan kitaplar arasına girmesinin onaylanmasının nedeni, kahramanın ve destekleyici karakterlerin başarılı betimlemeleri ve kurgunun tüm dünyadaki birçok okur için cazibe kaynağı olan mitolojik yönleriyle harmanlanması olarak yorumlanabilir. Edebiyatın en ilgi çekici alanlarından biri olarak kabul edilen mitoloji birçok insanı, doğrudan ya da dünyaca bilinen mitolojik örüntülerin işaretlerini ve sembollerini içeren modern romanlarla çekmektedir. Romanın başkahramanı olan Katniss, kadının kendisinin tamamlanmasını ele alan monomitik desen Kadın Kahramanın Yolculuğu açısından analiz edilmeye değer bulunmuştur. Bir kadının yolculuğu, olgunlaşmanın evrelerini ve özü bulmayı ifade eder çünkü bu monomitik örneklem bize herkesin hayatının, tüm kültürlerin birçok mitolojisinde yer alan belli örüntülere kadar uzandığını fark etmemizi sağlamaktadır. Kadınlar için yaratılan kahramanlık modeli, kadın kahramanın mutlaka olağanüstü güçlü ya da doğaüstü güçlerle donanmış olması gerektiğini göstermez, kadının bir kahraman olarak kabul görmesi için içsel sesine açık olması ve benliğinin incinmiş ya da eksik kalmış kısımlarını onarması gerekmektedir. Bu tezin ana amacı, Katniss Everdeen adlı roman kahramanının, Maureen Murdock tarafından uyarlanan ve revize edilen ve monomitik bir örneklem olan Kadın Kahramanın Yolculuğu açısından analiz etmek ve her yaştan okuyucunun ilgisini çekme nedenlerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The novel The Hunger Games, being published in 2008, gained great popularity as well as interest to Young Adult Literature among young readers and also adult readers throughout the world. The book was sold in 38 countries with its translation into 26 languages, which shows its reputation among readers. The reason of its approval as a bestseller can be interpreted as the successful depiction of the protagonist and the supporting characters as well as the blend of fiction with mythological aspects, which is a source of attraction for many readers all over the world. Mythology, which is acknowledged as one of the most interesting fields of concern in literature, attracts many people either directly, or through modern novels, which include signs and symbols of the worldwide known mythological patterns. Katniss, who is the protagonist of the novel, is worth analysing in terms of monomythic pattern The Heroine's Journey, which deals with the completion of the self of women. The journey of a woman indicates the stages of maturation and finding the self, since it is known that this monomythic paradigm enables us to realise that everyone's life dates back to ancient patterns, which are retold in many mythologies of all cultures. The heroic model created for the women does not indicate that the heroine should necessarily be extraordinarily strong or armoured with supernatural powers, but she should be open to her inner voice, and restore the hurt or missing parts of her Self in order to be considered a heroine. The main purpose of this thesis is to analyse the protagonist of the novel, namely Katniss Everdeen, in terms of the monomythic pattern The Heroine's Journey, which was adapted and revised by Maureen Murdock, and to determine the reason of its popularity among readers of any age.