Nano boyutlu biyokömür eldesi ve bazı toprak enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Production of nano-sized biochar and evaluation of its effects on some soil enzyme activities
- Tez No: 924934
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÖNTEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Her geçen gün artan insan nüfusuna paralel olarak; çevre kirliliği, gıda güvenliği, kaynak ve enerji kıtlığı gibi sorunlarda artış göstermektedir. Bu ve benzeri küresel problemlerin çözümü için sürdürülebilir, verimli, çevre dostu ve ekonomik çözümler üretmek gerekmektedir. Küresel tarımdaki en önemli sorunlardan biri ise toprak bozulmasıdır, özellikle de verimlilikte meydana gelen düşüş ve erozyondur. Son yıllarda, çeşitli kimyasallara maruz kalan tarım topraklarında toprak kirliliği artış göstermektedir bu durum artan bir endişe durumunu açığa çıkarmaktadır. Bu nedenle bozulmuş toprakları rehabilite etmek için basit ve sürdürülebilir yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Nanoteknoloji, nanomalzemelerin benzersiz özellikleri nedeniyle çevre, tarım, gıda ve enerji sektörlerinde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Sadece çevresel nanoteknoloji bir dizi çevre sorununun üstesinden gelmekle kalmaz, aynı zamanda nanoteknolojik ürünler ve süreçler de sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için en etkili ve yenilikçi araçlar olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda nano biyokömür, biyokömürün fiziksel, kimyasal ve yapısal özelliklerini iyileştirmek ve böylece sınırlarını aşmak için bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmacıların nanobiyokömürün son yıllardaki şaşırtıcı gelişimine olan merakı, bir dizi uygulamada genişleme potansiyeli nedeniyle artmıştır. Sonuç olarak, toprak ıslahı, kirletici iyileştirme ve atık su arıtımı için iyi bir seçimdir. Nano biyokömür eldesinde tarımsal atıkların kullanılması sürdürülebilir bir çevre açısından da önem arz etmektedir. Tarla artıklarından elde edilen biyokömür veya nano-biyokömürün toprak özelliklerini iyileştirmedeki umut vaad eden durumu ve sürdürülebilirliğe sunacağı katkı oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tezde tarımsal atık potansiyeli açısından zengin olan Konya ilinde mısır artıklarından üretilen biyokömür ve nano biyokömürler kullanılacaktır. 4500C piroliz sıcaklığına ve 2 sa süreye maruz bırakılan mısır saplarından elde edilen biyokömürler bilyalı öğütme tekniği ile nano boyuta indirgenerek nano biyokömürlere dönüştürüldü. Elde edilen nano-biyokömürler toprak örneklerine uygulanmış olup biyokömüre kıyasla toprak özelliklerini iyileştirmedeki başarısı bu çalışma ile ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the ever-increasing human population, problems such as environmental pollution, food security, resource and energy scarcity are increasing. In order to solve these and similar global problems, it is necessary to produce sustainable, efficient, environmentally friendly and economic solutions. One of the most important problems in global agriculture is soil degradation, especially the decline in productivity and erosion. In recent years, soil contamination of agricultural soils exposed to various chemicals has been on the rise, which raises a growing concern. Therefore, simple and sustainable methods are needed to rehabilitate degraded soils. Nanotechnology has a wide range of applications in the environmental, agricultural, food and energy sectors due to the unique properties of nanomaterials. Not only environmental nanotechnology overcomes a number of environmental problems, but nanotechnological products and processes are also recognized as the most effective and innovative tools to achieve sustainability goals. In recent years, nano biochar has emerged as a technique to improve the physical, chemical and structural properties of biochar and thus overcome its limitations. Researchers' interest in the astonishing development of nanobiocoal in recent years has increased due to its potential for expansion in a number of applications. As a result, it is a good choice for soil remediation, pollutant remediation and wastewater treatment. The use of agricultural wastes in the production of nano biochar is also important for a sustainable environment. The promising status of biochar or nano-biochar from agricultural residues in improving soil properties and its contribution to sustainability is very important. Therefore, biochar and nano-biochar produced from corn residues in Konya province, which is rich in agricultural waste potential, will be used in this study. Biochar obtained from corn stalks exposed to 4500C pyrolysis temperature and 2 h duration will be reduced to nano size by ball milling technique and converted into nano biochar. The obtained nano-biochar was applied to soil samples and its success in improving soil properties compared to biochar was tried to be revealed in this study.