Mastektomi uygulanan hastalarda psikoeğitimin beden imajı ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of psychoeducation on body image and sexual life quality in patients undergoing mastectomy
  1. Tez No: 924935
  2. Yazar: ÇİÇEK SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Sağlık Eğitimi, Nursing, Oncology, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Bu araştırma meme kanseri nedeniyle mastektomi uygulanan kadın hastalarda psikoeğitimin beden imajı ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, iki gruplu paralel randomize kontrollü çalışma olarak Ekim 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde yürütüldü. Örneklemi 31 psikoeğitim ve 32 kontrol grubu olmak üzere 63 hasta oluşturdu. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, MKBİÖ, K-CYKÖ, BDÖ ve BAÖ ile toplandı. Tüm hastalara ön test uygulandıktan sonra psikoeğitim grubundaki hastalara 6 hafta süresince, haftada 90 dakika psikoeğitim uygulandı. Altı haftalık eğitim süreci bittikten sonra 4 hafta beklendi ve tüm hastalara son test uygulandı. Verilerin analizinde sayı, ortalama, standart sapma, yüzdelik, Ki kare ve t Testi, Kolmogorov Smirnow, Cronbach Alfa Katsayısı, ANOVA ve Bonferroni testleri kullanıldı. Bulgular: Psikoeğitim ve kontrol grubundaki hastaların ön test MKBİÖ, K-CYKÖ, BDÖ ve BAÖ puan ortalamaları benzerdi (p>0.05). Psikoeğitim grubundaki hastaların tüm ölçümlerde son test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre iyileştiği belirlendi (p0.05). Sonuç: Mastektomi uygulanan hastalara verilen psikoeğitimin hastaların beden imajını ve cinsel yaşam kalitesini iyileştirdiği, depresyon ve anksiyete düzeylerini azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effect of psychoeducation on body image and sexual life quality in female patients who underwent mastectomy due to breast cancer. Material and method: This two-group, parallel, randomized controlled study was carried out between October 2023 and January 2025 in the General Surgery Department of Dicle University. The sample consisted of 63 patients (31 in the psychoeducation group and 32 in the control group). Data were collected using the Patient Information Form, BIS-BC, F-SQOL, BDI, and BAI. A pre-test was administered to all patients before the psychoeducation. Patients in the intervention group received psychoeducation for 90 minutes per week (6 weeks). Then, a post-test was administered after a four-week waiting period. Data were analyzed using descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation, and percentage), chi-square test, t-test, Kolmogorov-Smirnov test, Cronbach's alpha coefficient, ANOVA, and Bonferroni post-hoc test. Results: No significant difference was found between the psychoeducation and control groups in the pre-test scores for BIS-BC, F-SQOL, BDI, and BAI (p>0.05). However, the post-test scores of the psychoeducation group showed significant improvement in all measures when compared to the control (p0.05). Conclusion: The psychoeducation provided to patients undergoing mastectomy improved their body image and sexual life quality while reducing depression and anxiety levels.