Hacımeter - Tekman (Erzurum) bakır - altın cevherleşmesinde sıvı kapanım incelemeleri
Fluid inclusion studies on copper - gold mineralization in Hacımeter - Tekman (Erzurum)
  1. Tez No: 924961
  2. Yazar: ALPER BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Erzurum-Tekman bölgesindeki inceleme alanında en yaşlı birim olarak Karataştepe Metamorftitleri oluşturmakta olup üzerinde Şahvelet Ofiyolitlerine ait birimler yüzeylemektedir. Tekman bölgesindeki bakırlı oluşumlar genellikle bölgede yaygın olarak gözlenen ofiyolitik kayaçlarla birlikte gözlenen meta-volkanik kayaçlar içerisinde mercekler şeklinde gözlenmektedir. Cevher minerali olarak en yaygın pirit,manyetit, kalkopirit gözlenirken, gang minerali olarak kuvars gözlenmektedir. Sıvı kapanım çalışmalarında kuvarslardaki birincil kapanımların sıcaklıklarının (150- 183°C) ve tuzluluklarının 0.00 - 4.182 %NaCl olduğu belirlenmiştir. Cevherleşmeye ait elde edilen veriler Erzurum-Tekman cevherleşmesinin Kıbrıs tipi yatakların tipik örneklerinden birisi olduğuna işaret etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Erzurum, Tekman, Bakır, Altın, Sıvı Kapanım
Özet (Çeviri)
In the Erzurum-Tekman region, the oldest unit in the study area is represented by the Karataştepe Metamorphics, which are overlain by units belonging to the Şahvelet Ophiolites. Copper mineralizations in the Tekman area are generally observed as lenses within metavolcanic rocks, which are commonly associated with the region's widespread ophiolitic rocks. The most common ore minerals identified are pyrite, magnetite, and chalcopyrite, while quartz is the predominant gangue mineral. Fluid inclusion studies have determined that the primary inclusions in quartz have temperatures ranging from 150 to 183°C and salinities between 0.00 and 4.182 wt% NaCl. The data obtained regarding the mineralization indicate that the ErzurumTekman mineralization is a typical example of Cyprus-type deposits. KEYWORDS: Erzurum, Tekman, Copper, Gold, Fluid Inclusion