Türkiye'de belediyelerin kent politikalarında toplumsal cinsiyet eşitliği: İzmir, Mersin, Konya ve Kayseri örnekleri
Gender equality in municipalities urban policies in Türkiye: The cases of İzmir, Mersin, Konya and Kayseri
  1. Tez No: 924962
  2. Yazar: İLKİM TUĞÇE BİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, kentin yönetiminden kent hizmetlerinin sunumuna kadar pek çok alandan sorumlu yerel yönetim birimi olarak belediyelerin, kadınların kentsel yaşam içerisindeki dezavantajlı konumlarıyla bağlantılı sorunlara ve gereksinimlere ne ölçüde duyarlı olduğunun araştırılmasıdır. İnsanlara en yakın yönetim birimi olarak belediyelerin, kentsel yaşamdaki sorunları ve ihtiyaçları yerinde tespit etmesinin yanı sıra buna dair çözümler üretmesi dikkate alındığında, toplumsal cinsiyete duyarlı kent politikaları ile kent hakkının eşitlik temelinde gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynayacağı düşünülmektedir. Patriyarkal iktidar ilişkilerine bağlı olarak kadınlara toplumda daha düşük statü atfedilmesi ve cinsiyet rollerinin getirdiği sorumluluklar, kadınların kentsel yaşama katılımı ve kamusal alan üzerindeki kontrolünde eşitsizlikler yaratmaktadır. Bu bağlamda, belediyelerin toplumsal cinsiyete duyarlı ve erişilebilir kent hizmetleri, kadınların dezavantajlı konumları üzerinde bir değişim potansiyeli yaratarak kente katılımlarını teşvik etme ve yapabilirliklerini güçlendirme noktasında son derece önemlidir. Bu çerçevede tez çalışmasının temel iddiası, birbiriyle bağlantılı iki unsur üzerinden şekillenmektedir: İlk olarak, kadınların kamusal alandaki kent deneyimleri ve mekânsal hareketlilikleri büyük ölçüde özel alanla ve bu alandaki yeniden üretim faaliyetleriyle bağlantılıdır. Nitekim, kentsel kaynaklara ve fırsatlara erişimin sınırları da bu alanda çizilmektedir. Dolayısıyla özel alandaki cinsiyet temelli eşitsizlikler, kamusal alandaki kent deneyimi üzerinde belirleyici olmaktadır. İkinci olarak, belediyelerin kadınlara yönelik kent hizmetlerinde cinsiyet gereksinimlerine ne ölçüde duyarlı olduğu, kadınların konumsal dezavantajlarına bağlı olarak kentte maruz kaldıkları kısıtlamaların ve eşitsizliklerin giderilmesi açısından son derece önemlidir. Nitekim, cinsiyet gereksinimlerine duyarlı kent politikaları yaklaşımı, ancak özel alan (ev) ile kamusal alan (kent) arasındaki ilişkiyi dikkate alan bir kavrayışla şekillenebilmektedir. Dolayısıyla tez çalışması, kadınların kentte varolma biçimlerini hem özel alanla/evle bağlantılı olarak hem de belediyelerin kent hizmetlerinin cinsiyet gereksinimlerine ve eşitliğine duyarlılığı üzerinden analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the extent to which municipalities, as local government units responsible for many areas from city management to the provision of city services, are sensitive to the problems and needs related to women's disadvantaged positions in urban life. Considering that municipalities, as the closest administrative unit to people, identify the problems and needs in urban life on site and produce solutions for them, it is thought that they will play a key role in the realization of the right to the city on an equal basis with gender-sensitive urban policies. The attribution of a lower status to women in society due to patriarchal power relations and the responsibilities brought by gender roles create inequalities in women's participation in urban life and control over the public space. In this context, gender-sensitive and accessible urban services of municipalities are extremely important in terms of creating a potential for change in women's disadvantaged positions, encouraging their participation in the city and strengthening their capabilities. In this context, the main claim of the thesis is shaped by two interconnected elements: First, women's urban experiences and spatial mobility in the public space are largely linked to the private sphere and the reproduction activities in this area. Indeed, the boundaries of access to urban resources and opportunities are also drawn in this area. Therefore, gender-based inequalities in the private sphere determine the urban experience in the public sphere. Secondly, the extent to which municipalities are sensitive to gender needs in urban services for women is extremely important in eliminating the restrictions and inequalities that women are exposed to in the city due to their locational disadvantages. Indeed, an urban policy approach that is sensitive to gender needs can only be shaped by an understanding that takes into account the relationship between the private sphere (home) and the public sphere (city). Therefore, the thesis study analyzes the ways women exist in the city both in relation to the private sphere/home and in terms of the sensitivity of municipalities' urban services to gender needs and equality.