Koroid pleksus hacminin nörobehçet sendromu tanısında biyobelirteç olarak kullanımı
Use of choroid plexus volume as a biomarker in the diagnosis of neuro-behçet's syndrome
- Tez No: 924967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN BIYIKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Koroid pleksus, beyin omurilik sıvısının (BOS) üretiminde ve merkezi sinir sisteminin (MSS) immün yanıtlarının düzenlenmesinde kritik rol üstlenen yapılardan biridir. Son yıllarda keşfedilen glimfatik sistemle birlikte BOS'un, beyin parankimindeki atıkların temizlenmesinde de önemli olduğu anlaşılmıştır. Koroid pleksus, MSS'ye giriş yapan immün hücrelerin düzenlenmesinde görevli olup, inflamatuar yanıtlara katkıda bulunabilmektedir. Son yıllarda koroid pleksusun nöroenflamasyon ile giden birçok hastalıktaki rolü araştırma konusudur. Yaptığımız çalışmada Nörobehçet sendromu (NBS) hastalarında koroid pleksus hacminin tanısal öngörmedeki başarısını inceledik. Çalışmamız 2018-2024 yılları arasında merkezimizde NBS, Behçet Hastalığı (BH), Antifosfolipit antikor Sendromu (AFAS) tanısı alan ve bu tanılar nedenli takipli hastalara ek olarak sağlıklı kontrol grubu ile birlikte dahil edilme kriterlerini taşıyan 92 katılımcı ile tamamlanmıştır. Koroid pleksus hacim ölçümü, katılımcılara ait T1 ağırlıklı kontrastsız MPRAGE görüntüleri kullanılarak ITK-Snap ve FreeSurfer isimli yazılımlar aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Deep Learning Model (DLM), Gaussian Mixture Model (GMM) ve FreeSurfer'a ait toplamda 3 adet otomatik segmentasyonun yanısıra manuel segmentasyon yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen 4 adet koroid pleksus hacim verisinin yanısıra, FreeSurfer aracılığı ile yapılan koroid pleksus segmentasyonuna ek olarak, talamus ve total intrakraniyal hacim verileri de elde edilmiştir. Hastalara ek standardizasyon getirebilmek adına, koroid pleksus karşılaştırmalarının yanısıra koroid pleksus/talamus ve koroid pleksus/total intrakraniyal hacim oranları da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choroid plexus is one of the structures that plays a critical role in the production of cerebrospinal fluid (CSF) and the regulation of immune responses within the central nervous system (CNS). With the recent discovery of the glymphatic system, it has also become evident that CSF plays an important part in clearing waste products from the brain parenchyma. The choroid plexus helps regulate the entry of immune cells into the CNS and contributes to inflammatory responses. In recent years, the role of the choroid plexus in various neuroinflammatory diseases has been a growing area of research. In our study, we investigated the diagnostic predictive value of choroid plexus volume in patients with Neuro-Behçet Syndrome (NBS). Our study included a total of 92 participants who met the inclusion criteria and were followed up at our center between 2018 and 2024. These participants included patients diagnosed with NBS, Behçet's Disease (BD), and Antiphospholipid Antibody Syndrome (APS), as well as healthy controls. Choroid plexus volume measurements were obtained from T1-weighted, non-contrast MPRAGE images using ITK-Snap and FreeSurfer software. In addition to manual segmentation, three automatic segmentation methods were applied: the Deep Learning Method (DLM), the Gaussian Mixture Model (GMM), and a FreeSurfer-based approach. Along with four sets of choroid plexus volume data, we also collected thalamic and total intracranial volume measurements from FreeSurfer. To achieve further standardization, we compared the ratios of choroid plexus volume to thalamic volume and total intracranial volume, in addition to analyzing choroid plexus volume alone. Statistical comparisons revealed a significant difference (p < 0,05) between the NBS group and the control group based on the data obtained from manual segmentation and DLM-based automatic segmentation. Despite the relatively small sample size, our results suggest that choroid plexus volumes measured by both DLM-based automatic segmentation and manual segmentation can successfully distinguish NBS from healthy controls.