Sporcuların ve üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin bazı solunum parametrelerinin incelenmesi
Examination of some respiratory parameters of athletes and wind instrument players
  1. Tez No: 924966
  2. Yazar: AKIN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHİM KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Spor, Music, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan bu çalışmada üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin ve farklı branşlar da spor yapan bireylerin bazı solunum parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmaya tamamı Hitit üniversitesi öğrencisi olacak şekilde; Spor Bilimleri Fakültesi ve Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma 3 farklı grupta sınıflandırılmıştır. Çalışmaya yaş aralığı 18-35 olan Spor Bilimleri Fakültesinden aktif spor yapan 15 kız 5 erkek olmak üzere toplam 20 kişi, Müzik Bölümü yan flüt ve klarnet çalan 15 kız 5 erkek olmak üzere toplam 20 kişi ve kontrol grubu içinde sedanter 15 kız 5 erkek olmak üzere toplam 20 kişi olacak şekilde, 60 gönüllü öğrenci dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan katılımcıların tanımlayıcı bilgilerini elde etmek için cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, alkol kullanımı, kronik/akut hastalığı, covid hastalığı ve aşı durumu gibi sorular sorulmuştur. Solunum fonksiyon testleri Spirometre (FEV1, FEV1/FVC, FVC, PEF Max.), maksimal inspiratuar (MIP) ve ekspiratuar basınç (MEP) Powerbreathe K5 cihazı, kullanılarak ölçümler alınmıştır. Çalışma sonunda elde edilen verilerin normal dağılıma sahip verilerden oluştuğu Shapiro-Wilk testi ile tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde, çoklu grup karşılaştırmasında, oneway anova testi, ikili karşılaştırmalarda ise t-testi kullanılmıştır. Her üç grubun s-ındex, pıf ve volume değerlerinin karşılaştırılması sonucunda, en yüksek değerlerin spor yapan grupta olmasına karşın gruplarlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık çıkmamıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlara baktığımızda sigara ve alkol kullanımı, covid 19 geçirmiş ve covid aşısı olma durumlarınında solunum kas paremetrelerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir (p> 0,05). Sonuç olarak hem spor yapmanın hemde üflemeli çalgı çalmanın kişilerin solunum kas parametlerini olumlu yönde etkilediğini bu bağlamda solunum kas kuvvetlerini geliştirecek solunum antrenmanlarına yer verilmesi konusunda öneride bulunabiliriz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine some respiratory parameters of musicians who play wind instruments and individuals who do sports in different branches. In this context, the study was carried out with students of the Faculty of Sports Sciences and the Department of Music of the Faculty of Fine Arts, Design and Architecture, all of whom will be students of Hitit University. The study was classified into 3 different groups. A total of 20 people, 15 girls and 5 boys, who actively do sports from the Faculty of Sports Sciences, whose age range was 18-35, a total of 20 people, 15 girls and 5 boys, who play side flute and clarinet in the Department of Music, and a total of 20 people, 15 girls and 5 boys, who were sedentary in the control group, were included in the study. Questions such as gender, age, smoking, alcohol use, chronic/acute disease, covid disease and vaccination status were asked to obtain descriptive information of the participants participating in the study. Respiratory function tests Spirometer (FEV1, FEV1/FVC, FVC, PEF Max.), maximal inspiratory (MIP) and expiratory pressure (MEP) Powerbreathe K5 device were used to measure. At the end of the study, it was determined by the Shapiro-Wilk test that the data obtained consisted of data with a normal distribution. In the analyses performed, one-way anova test was used in multiple group comparisons, and Tukey test was used as a post hoc test to determine the difference levels of the groups. As a result of the comparison of the s-index, pıf and volume values of all three groups, although the highest values were in the group that did sports, there was no statistically significant difference between the groups. In addition, when we look at the results obtained, it was determined that smoking and alcohol use, having had covit 19 and having been vaccinated against covit did not create a significant difference between the groups in respiratory muscle parameters (p> 0.05). As a result, we can suggest that both doing sports and playing wind instruments positively affect people's respiratory muscle parameters and, in this context, include respiratory training that will improve respiratory muscle strength.