Tüketici sözleşmesinin üçüncü kişiyi koruyucu etkisi
Protective effect of consumer contracts towards third persons
  1. Tez No: 924985
  2. Yazar: BUSE UYGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLA OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüketici sözleşmeleri, satıcı/sağlayıcı ile tüketici arasında kurulan ve temelde tüketicinin korunmasını hedefleyen, taraflar arasında adil bir denge sağlamaya yarayan sözleşmelerdir. Ancak, tüketici sözleşmelerinin bazı hallerde sadece tarafları değil, üçüncü kişileri de koruması gerekmektedir. Zarara uğrayan üçüncü kişinin, özellikle edime ve alacaklıya yakınlığı göz önünde bulundurulduğunda sözleşmenin tarafı olmaması sebebiyle sözleşmenin sağladığı korumadan yararlanamayıp haksız fiil hükümleri uyarınca tazminat talep edebilmesi adalet duygusunu zedelemiştir. Haksız fiilin yarattığı bu dezavantajlı durumu aşmak için üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşme kurumu ortaya çıkmıştır. Bu sayede sözleşmenin koruma kapsamı, belirli koşullar altında sözleşmeye taraf olmayan üçüncü kişi lehine genişlemiştir. Üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşmeye, tüketici hukukunda ayıplı mal ve hizmet sebebiyle tüketici haricinde üçüncü kişinin zarar uğraması durumu ile, ürün sorumluluğunda henüz normatif bir düzenleme mevcut değilken üreticinin sorumluluğuna başvurmak için sözleşme sorumluluğunun kapsamının genişletilmesi yönünden başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumer contracts are agreements established between the seller/provider and the consumer, which aim to protect consumer and ensuring a fair balance between the parties. However, in some cases, consumer contracts must also protect third parties, not just the contracting parties. When a third party suffers damage, particularly considering their proximity to the performance and the creditor, the fact that injuried they cannot benefit from the protection it provided by the contract since they are not a party and this leaves them to seek compensation solely under tort law, which damages the sense of justice. In order to overcome this disadvantageous situation created by tort law, the concept of contract with protective effects for third parties has emerged. Through this concept, the scope of protection provided by the contract has been extended, under certain conditions, to benefit third parties who are not parties to the agreement. Contracts with protective effects for third parties have found application in consumer law, particularly in cases where a third party suffers damage due to defective goods or services. Additionally, before normative regulations on product liability were introduced, this concept played a role in expanding the scope of contractual liability to hold manufacturers accountable for damages caused by their products.