İmge teorisi üzerinden gerçeklik eleştirisi
Criticism of reality through image theory
  1. Tez No: 924984
  2. Yazar: SERVET PİŞKEN
  3. Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Duyumsama süreci, imge teorisini oluşturan temel unsurlardan biridir. İnsanın gündelik yaşamda duyumsadığı özellikle görme duyusuyla ortaya çıkan yanılsamalı görünüşlerin anlamlandırılması, çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Bu çalışma,“İnsanın deneyimlediği kurgulanmış-sanal veri akışı çoğalırsa algı ve anlama yetisini bozar.”Hipotezi etrafında şekillenmiştir. Çalışmanın amacı, insanın doğal öğrenme sürecini etkileyen imgelerin zihindeki dönüşümünü sorgulamak ve toplum yararı açısından algılamaya yönelik kurgulara dikkat çekmektir. Dijital dünyanın insan algısı üzerindeki olumsuz etkileri, görünür ve görünmez yollarla insanların deneyimlerini veya davranışlarını şekillendirdiği için bu varsayım son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, insanın duyumsama yoluyla düşüncenin oluşum aşamaları incelenmiştir; yanılsamanın insanın biyolojik sisteminde hazır bulunduğu sonucuna varılmıştır. İkinci bölümde, düşünce biçimlerinin kontrol edilebilirliği ile gerçeklik ve yanılsama arasındaki ilişki, sanatsal imge ve dijital düzen örnekleriyle değerlendirilmiş; sanatsal imgelerin görünenin ardındaki gerçekliğin tümel temsilleri ele alması, Gestalt kuramı ile temellendirilmiştir. Üçüncü bölümde, eleştirilen gerçekliğin önermesi sunulmaktadır. Zihinde oluşan yanılsama sonrası doğal düşünümün sürdürülebilirliği için yaratıcı etkinliğin rolü nöroplastisite üzerinden incelenmiştir. Sonuç olarak, sanatsal imgelerin onarıcı etkisinin, zihinsel inşa sürecindeki manipülasyonlara karşı farkındalık oluşturması amacıyla uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of perception is one of the basic elements that constitute the theory of image. In this study, the role of perception manipulations with fictional data and creative activity in artistic imagery is examined. The meaning of the illusory appearances that people encounter in their daily lives and that emerge with the sense of sight constitutes the scope of the study. This study,“If the fictional-virtual data flow that people experience increases, it impairs the ability to perceive and understand.”The aim of the study is to question the transformation of images in the mind that affect the natural learning process of humans and to draw attention to fictions aimed at perception in terms of social benefit. Since the negative effects of the digital world on human perception shape people's experiences or behaviors through visible and invisible means, this issue has gained more importance in recent years. In the first part of the study, the stages of thought formation through human sensation were examined; attention was drawn to the presence of illusion in the perception process. In the second part, the negative effects of virtual-constructed data on social life were addressed within the scope of the concepts of“imagination and reality”. The relationship between the controllability of thought forms and reality and illusion was evaluated in the relationship between artistic image and digital order; The fact that artistic images address universal representations of the reality behind the visible was based on gestalt theory. In the third part, the proposition of the criticized reality is presented. The role of creative activity for the sustainability of natural thought after the illusion formed in the mind was examined. The aim was to associate the restorative effect of artistic images with neuroplasticity and to create awareness against manipulations in mental construction by these images.