Erken Dönem Osmanlı Mimarisi'nde Bedesten
Bedesten in Early Ottoman Architecture
  1. Tez No: 924994
  2. Yazar: MUHAMMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Erken Dönem Osmanlı sanatı 14. yüzyıldan başlayarak 15. yüzyılın ilk yarısına kadar geçen yüz elli yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Bu dönemdeki imar faaliyetlerinde ticaret yapıları önemli bir grubu oluşturmaktadır. Ticaret yapıları arasında yer alan bedestenler, içinde değerli malların muhafaza edildiği ve satıldığı dörtgen planlı kârgîr yapılardır. Anadolu'da ilk defa Selçuklular döneminde görülen bu yapı tipi gelişimini Osmanlı Devleti'nin kuruluş safhasından başlayarak sürdürmüştür. Özellikle uluslararası pazara sahip kentlerde görülen bedestenler bir kentin ticaret hacminin büyüklüğünü ifade eder. Bu tezde bedestenler özelinde Erken Dönem Osmanlı mimarisinde ticaret yapılarının mimari özellikleri, kentsel planlamada konumlandığı noktalar ve ticaret hayatında ifade ettiği anlamlar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Early Ottoman art covers a period of one hundred and fifty years from the 14th century to the first half of the 15th century. Commercial buildings constitute an important group in the zoning activities in this period. Bedestens, which are among the commercial structures, are rectangular shaped masonry structures in which valuable goods are kept and sold. This building type, which was seen for the first time in Anatolia during the Seljuk period, continued its development starting from the establishment phase of the Ottoman Empire. Bedestens, especially seen in cities with international markets, express the size of a city's trade volume. In this thesis, the architectural features of commercial structures in Early Ottoman architecture, the points where they are located in urban planning and the meanings they express in commercial life will be discussed in particular bedestens.