Şirket yetkililerinin internet ortamında gerçekleştirilen telif hakkı ihlallerinden doğan cezai sorumluluğu
Criminal law responsibility of company authorities for copyright violations committed on the internet
  1. Tez No: 924995
  2. Yazar: HAZAL KISA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnternet ve dijitalleşme, modern çağın bilgi toplumu olarak adlandırılan yapısını şekillendiren en temel unsurlardan biri haline gelmiştir. Bilginin küresel ölçekte yayılımını hızlandırarak bireylerin bilgiye erişimini kolaylaştıran bu teknolojik dönüşüm, toplum yaşamını pek çok açıdan kolaylaştırmakla birlikte, özellikle fikri mülkiyet haklarının korunması ve bilgiye erişim özgürlüğü arasındaki hassas dengeyi bozmuştur. Bu denge kaybı, telif hakkı ihlalleri bağlamında daha önce öngörülmesi güç hukuki sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Anonimlik, dijital platformların ekonomik gücü ve içerik sağlayıcıların çeşitliliği gibi faktörler, internet ortamında meydana gelen telif hakkı ihlallerini yalnızca teknik bir sorun olmaktan çıkarıp özgün hukuki düzenlemeler gerektiren karmaşık bir mesele haline getirmiştir. Bu bağlamda, internet tabanlı ihlallerle ilişkili olarak şirket yetkililerinin cezai sorumluluklarının nasıl şekillendiği, klasik cezai sorumluluk ilkeleri çerçevesinde yeniden ele alınması gereken kritik bir konu olarak öne çıkmaktadır. Dijital dünyada işlenen suçlar, platformların içerik yönetimi, anonim kullanıcı davranışları ve şirketlerin garantörlük yükümlülükleri gibi kendine özgü unsurlarla klasik ceza hukuku düzenlemelerinden farklı bir perspektif gerektirmektedir. İçerik ve yer sağlayıcılığı gibi rollerin, şirketlerin hukuki sorumluluğunu şekillendiren temel unsurlar arasında yer alması, cezai yükümlülüklerin kapsamını genişletmekte ve tartışmaya açık hale getirmektedir. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin, dijital çağın gerekliliklerine uygun olarak yeniden değerlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Hem eser sahiplerinin haklarının etkin bir şekilde korunmasını sağlamak hem de dijital ekosistemin sürdürülebilirliğini desteklemek için dengeli, modern ve yenilikçi bir hukuki yaklaşımın geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet and digitalization have become one of the fundamental elements shaping the structure referred to as the information society of the modern age. By accelerating the global dissemination of information and facilitating individuals' access to knowledge, this technological transformation has made life easier in many aspects of society. However, it has also disrupted the delicate balance between the protection of intellectual property rights and the freedom of access to information. This imbalance has led to the emergence of unforeseen legal challenges, particularly in the context of copyright infringements. Factors such as anonymity, the economic power of digital platforms, and the diversity of content providers have transformed copyright infringements on the internet from merely a technical issue into a complex matter requiring unique legal regulations. In this context, the criminal liabilities of corporate executives in relation to internet-based violations stand out as a critical issue that needs to be reconsidered within the framework of classical principles of criminal liability. Crimes committed in the digital world require a perspective distinct from traditional criminal law regulations due to unique aspects such as platform content management, anonymous user behavior, and the guarantee obligations of corporations. Roles such as content and hosting providers, which are among the key elements shaping the legal responsibilities of companies, expand the scope of criminal liabilities and make them open to debate. In this regard, it is of great importance to reassess national and international regulations to align them with the requirements of the digital age. Developing a balanced, modern, and innovative legal approach has become essential to ensure the effective protection of the rights of creators while supporting the sustainability of the digital ecosystem.