Homovanilik asit (HVA) için dna aptamerinin geliştirilmesi
Development of dna aptamer for homovanillic acid (HVA)
  1. Tez No: 924998
  2. Yazar: İREMSU GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Homovanilik asit çok çeşitli hastalıkların tanısında, tedavi takibinde ve ilaç optimizasyonunda kullanılan, dopamin katabolizmasının son ürünü olan bir maddedir. Günümüzde homovanilik asidin çeşitli biyolojik ortamlarda hassas bir şekilde tayin edilmesi bu hastalıklarla mücadelenin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Düşük hassasiyet, yüksek maliyet ve kalifiye eleman gereksinimi gibi sebepler dolayısıyla homovanilik asit tayini için yenilikçi, pratik ve daha hassas yöntemler geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bunun bir sonucu olarak, bu metodlara alternatif olabilecek, daha az maliyetli olmasına karşın daha hızlı ve hassas olan yöntemlere ihtiyaç artmıştır. Bu çalışmada, homovanilik asit moleküllerine karşı ssDNA aptamerleri GO-SELEX (Grafen Oksit-Ligandların Üstel Zenginleştirilmesi ve Sistematik Evrimi) metoduyla seçilmiştir. Aptamerler; amino asitler, ilaçlar, proteinler, organik ve inorganik moleküller ya da diğer moleküller gibi hedeflere karşı özel olarak geliştirilen, RNA ve tek zincirli ssDNA gibi oligonükleotidlerdir. Spesifik üç boyutlu yapıları sayesinde aptamerler, büyük küçük çok çeşitli hedeflere yüksek afinite ve spesifiklikle bağlanabilme yeteneklerine sahiptir. Küçük boyutlu molekül aptameri geliştirilmesi için en uygun yöntem grafen oksit-SELEX (GO-SELEX)'dir.
Özet (Çeviri)
Homovanillic acid, as the final product of dopamine catabolism, is a crucial compound used in the diagnosis of various diseases, monitoring treatment progress, and optimizing drug dosages. Today, the sensitive detection of homovanillic acid in different biological environments has become an indispensable part of combating these diseases. Challenges such as low sensitivity, high costs, and the need for skilled personnel have highlighted the necessity of developing innovative, practical, and more precise detection methods for homovanillic acid. Consequently, there is a growing demand for alternative methods that are faster, more cost-effective, and more sensitive. In this study, ssDNA aptamers targeting homovanillic acid molecules were selected using the GO-SELEX (Graphene Oxide-Systematic Evolution of Ligands by Exponential Enrichment) method. Aptamers are oligonucleotides, such as RNA or single-stranded DNA, specifically developed to bind with high affinity and specificity to various targets, including amino acids, drugs, proteins, organic and inorganic molecules, or other compounds. Due to their specific three-dimensional structures, aptamers exhibit the ability to bind to a wide range of targets, both large and small, with exceptional affinity and specificity. For the development of aptamers targeting small molecules, the most appropriate method is Graphene Oxide-SELEX (GO-SELEX).