Eklemeli imalat ile üretilmiş polimer kafes yapıların titreşim sönümleme davranışının araştırılması
Investigation of vibration damping behavior of polymer lattice structures produced by additive manufacturing
  1. Tez No: 924997
  2. Yazar: UFUK KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, bal peteği dolgusu bulunan, dış ölçüleri birbirine eşit ancak cidar kalınlığı, bal peteği kenar uzunluğu, dolgu yoğunluğu gibi parametreleri farklı olan kiriş biçimli numunelerin, eklemeli imalat yöntemiyle PLA malzemesi kullanılarak üretildiği bir araştırmayı sunmaktadır. Çalışma, bu numunelerin darbe ile tetiklenen titreşim davranışlarını detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel analiz kısmı, çekiç darbe testi ile gerçekleştirilmiş olup, PLA filament ile üretilen numunelerin sönüm oranları belirlenmiştir. Sonrasında, numunelerin sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi yapılmış, modal analiz ve ardından harmonik analiz uygulanmıştır. Bu süreç, bal peteği dolgulu kiriş şeklindeki numunelerin rezonans frekansları ve çökme değerlerinin elde edilmesini sağlamıştır. Deneysel ve nümerik analizlerin karşılaştırılması, elde edilen sonuçların birbirini destekleyecek şekilde uyumlu olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, SLA ve FDM üretim yöntemlerinin titreşim özellikleri üzerine karşılaştırmalar yapılmış ve SLA üretim yöntemindeki son adım olan kürleme işleminin etkisi de çalışmada ele alınmıştır. Kafes yapıların doluluk oranı, cidar kalınlığı ve kenar uzunluğu gibi parametrelerinin titreşim davranışını doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Özellikle, daha yüksek doluluk oranına sahip numunelerin daha iyi sönümleme sağladığı, ancak buna bağlı olarak ağırlıklarının arttığı belirlenmiştir. Sayısal analizler ile deney sonuçları karşılaştırıldığında, sonlu elemanlar yönteminin (FEM) deneysel bulgularla yüksek uyum içinde olduğu görülmüştür. Bal peteği dolgulu numunelerin silikon dolgulu numunelere kıyasla daha yüksek sönümleme özelliğine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents research on the production of beam-shaped samples with honeycomb fillings, where the external dimensions are equal, but parameters such as wall thickness, honeycomb cell edge length, and filling density vary. These samples were manufactured using the additive manufacturing method with PLA material. The study aims to examine in detail the vibration behavior of these samples triggered by impact. The experimental analysis was performed through a hammer impact test, and the damping ratios of the samples made with PLA filament were determined. Subsequently, the samples were modeled using the finite element method, followed by modal analysis and harmonic analysis. This process allowed for the determination of the resonance frequencies and collapse values of the honeycomb-filled beam samples. A comparison of the experimental and numerical analyses revealed that the results were consistent and mutually supportive. Additionally, comparisons were made between the vibration characteristics of SLA and FDM manufacturing methods, and the effect of the curing process, the final step in SLA manufacturing, was also addressed in the study. It was found that the parameters of lattice structures, such as filling density, wall thickness, and edge length, directly influence their vibration behavior. Specifically, samples with higher filling densities exhibited better damping, although this was accompanied by an increase in weight. When comparing the numerical analyses with the experimental results, it was observed that the finite element method (FEM) showed a high degree of agreement with the experimental findings. It was also determined that the honeycomb-filled samples had better damping properties compared to silicone-filled samples.