Sezaryen ameliyatı esnasında uygulanan müzik dinletisinin doğum korkusuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of music concert applied during caesarean section surgery on fear of childbirth
  1. Tez No: 924999
  2. Yazar: GÖZDE CANSU GELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Daha Bu çalışma sezaryen ameliyatı esnasında uygulanan müzik dinletisinin doğum korkusunun azaltılmasındaki etkisini belirleyerek literatüre katkı sağlamak ve bu alanda yapılacak araştırmalara kaynak oluşturmak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmamız 12.05.2023-11.02.2025 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde yürütülen araştırmanın örneklemini 60 (deney:30, kontrol grubu:30) sezaryen olan kadın oluşturmuştur. Çalışmada deney grubuna Acemaşiran makamı ile müzik dinletisi yapıldı. Araştırmanın verilerin toplanması için gebelere araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik özellikleri ve obstetrik öyküsünü içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve Wijma Doğum beklentisi Ölçeği B versiyonu kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizinde SPSS for Windows 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra istatistiksel analizler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effect of music recital applied during the Cesarean section on reducing fear of childbirth and to contribute to literature and to provide resources for research to be conducted in this field. The sample of the research conducted in a state hospital between 12.05.2023- 11.02.2025 consisted of 60 women (experimental group: 30, control group: 30) who had a cesarean section. In the study, a music recital in Acemaşiran makam was performed for the experimental group. To collect the data of the study, the“Personal Information Form”prepared by the researcher for the pregnant women, including their socio-demographic characteristics and obstetric history, and the Wijma Childbirth Expectation Scale Version B were used. SPSS for Windows 22 package program was used in the statistical analysis of the data. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, means and standard deviations as well as statistical analyzes were used.