Hat parametrelerinin frekansa bağımlılığı
- Tez No: 9250
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özet Bu çalışmada enerji nakil hattı parametreleri analiz edilmiştir. Birinci bölümde enerji iletiminin kısa tarihi gelişini! ve enerji nakil hatlarının fiziki yapısı ele alınmıştır. İkinci, üçüncü, dördüncü bölüşlerde sırasıyla hat rezistansı ve iletkenlerin yapısı, hat endüktansı, hat kapasitansı incelenmiştir. Adı geçen parametrelerin hat geometrisine bağlı hesabı yapılmıştır. Frekansla ilgili parametreler beşinci bölümde hesaplanmış, hesaplamada Carson formülleri kullanılmıştır. Altıncı bölüm sonuç niteliği taşıyor, bu nedenle bölümle ilgili uygulamalı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, the energy transmi'sion line para- metres were analyzed. In the first part, shortly, the historical djyolopment of, the energy trans mi si on lines were dealth with. In the second, thirdcind foorth parts the form of line resistance andofits conductors, line inductance and line capasitance were examined in turn. The parametert mentioned were calculo-fced regarding with line geometry The parameter, concerned with frequency were calculated in the fifth port. And the formulas of Carson were used in calculating. The Sixth parth has aguality of final, so that applied examples related to each part were gruen in this part.