Analysis and control of energisation overvoltages on transmission lines
Havai nakil hatlarında meydana gelen manevra aşırı gerilimlerinin analiz ve kontrolu
  1. Tez No: 24491
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ HENGİRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UĞUR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET HAVAİ NAKİL HATLARINDA MEYDANA GELEN MANEVRA AŞIRI GERİLİMLERİNİN ANALİZ VE KONTROLÜ HENG İRMEN, Mehmet Oğuz Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi : Doç. Dr. M. uğur ÜNVER Şubat 1992, 118 sayfa Bu tezde, havai nakil hatlarına enerji verilmesi esnasında meydana gelen manevra aşırı gerilimleri incelenmiştir. Çözüm metodu olarak tadil edilmiş Fourier dönüşüm metodu kullanılmıştır. Geçici gerilimlerin matematiksel ifadeleri önce frekans bölgesinde elde edilmiştir. Daha sonra ters Fourier dönüşüm tekniği kullanılarak çözümler zaman bölgesinde elde edilmiştir. Çözüm metodu seri empedans ve şönt admitans parametrelerinin frekansa bağımlılığını gözönüne almaktadır. Nakil hattının uzunluğu, üreteç empedansı, kapatma açıları ve şönt reaktörlerinin etkileri kesici kontaklarının aynı anda veya ard arda kapanması durumlarında hat sonunda meydana gelen aşırı gerilimler üzerinde incelenmiştir. Ayrıca geçici gerilimlerin analizinde toprağın etkisi de gözönüne alınmıştır. Manevra geçici gerilimlerinin eğrileri hatbaşı ve hatsonu için bilgisayar kullanılarak ayrı ayrı elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Tadil Edilmiş Fourier Dönüşümü, İletim Hattı, Manevra Geçici Gerilimleri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS AND CONTROL OF ENERGISATION OVERVOLTAGES ON TRANSMISSION LINES HENGİRMEN, Mehmet Oguz M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. ügur UNVER February 1992, 118 pages Transient overvoltages due to energisation conditions on overhead transmission lines are investigated in this thesis. The method of solution is based on the modified Fourier transform technique. Mathematical formulations of the transient responses are first obtained in frequency domain. Then the solutions are found in time domain using inverse Fourier transform technique. The method of solution takes into account frequency dependence of series impedance and shunt admittance parameters. The effects of line length, source impedance, shunt reactors and closing angle are investigated for simultaneous and sequential energisation conditions. The effect of earth return path is also taken into account in obtaining the transient solutions. Energisation transient results are obtained using digital computer as sending-end and receiving-end transient voltage curves. Key Words : Modified Fourier Transform, Transmission Line, Energisation transients.... ui