Exploring the influence of circular fashion practices on consumer behavior: A study on recycling, upcycling, and rental services in fashion industry
Dairesel moda uygulamalarının tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Geri dönüşüm, yeniden değerlendirme ve kiralama hizmetleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 925026
  2. Yazar: RAHEYMA NAVEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT UNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, dairesel moda uygulamalarının (geri dönüşüm, yeniden değerlendirme ve kiralama hizmetleri) tüketici davranışları üzerindeki etkilerini, Planlı Davranış Teorisi (PDT) çerçevesinde inceler. Tüketici davranışlarını anlamak için altı hipotezi test eden araştırma, tutumlar, öznel normlar, algılanan davranış kontrolü ve inançlar üzerinde analiz yapar. Veriler anket yoluyla toplanmış ve değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar, tüketici davranışlarını şekillendirmede tutumlar ve algılanan davranış kontrolünün önemini vurgularken, öznel normların ılımlı bir rol oynadığını göstermektedir. Bulgular, moda markalarının sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmesi ve politika yapımı için eyleme geçirilebilir içgörüler sunmaktadır. Araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırma yönleri de sürdürülebilir tüketim anlayışının moda endüstrisinde genişletilmesi için tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of circular fashion practices—recycling, upcycling, and rental services—on consumer behavior, using the Theory of Planned Behavior (TPB) as a framework. By analyzing attitudes, subjective norms, perceived behavioral control, and beliefs, the research tests six hypotheses to understand how these factors influence consumer intention and adoption of circular fashion practices. Data were collected through a survey and analyzed using regression methods to evaluate the relationships among variables. Results highlight the significance of attitudes and perceived behavioral control in shaping consumer behavior, while subjective norms play a moderate role. The findings offer actionable insights for fashion brands to promote sustainable practices and inform policy-making. Limitations and future research directions are also discussed to expand the understanding of sustainable consumption in the fashion industry.