Crimean Tatar society in 1991-2013: Legislation, identity, politics
Kırım Tatar topluluğu 1991-2013: Hukuk, kimlik, siyaset
- Tez No: 925027
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez, 1991-2013 yılları arasında bağımsız Ukrayna'da, Kırım Tatarları toplumunun geçiş dönemi adaleti sağlama mücadelesini incelemektedir. Çalışma, Kırım Tatarlarının başlıca taleplerini, bu taleplerin devlet otoriteleri tarafından ne ölçüde karşılandığını araştırmaktadır. Bu talepler arasında Kırım Tatarlarının kolektif olarak Kırım'a dönüşü, kamulaştırılan toprak ve mülklerin tazmini, 1944 sürgününün soykırım olarak tanınması ve sürgün öncesi özerkliğin geri verilmesi yer almaktadır. Yapılan derinlemesine ampirik vaka çalışması ve belge analizine göre, söz konusu dönemde Kırım Tatarları için geçiş dönemi adaletinin tamamlanmamış olduğu ortaya çıkmaktadır. Bulgular, yalnızca kolektif dönüş ve toprak hakları taleplerinin kısmen karşılandığını, diğer taleplerin ise karşılanmadığını göstermektedir. Daha kapsamlı bir geçiş dönemi adaletinin reddedilmesinin başlıca sebepleri, Sovyet veya etnik Ukrayna kültürel ve ideolojik çerçevelerine, ayrıca Kırım Rus elitleri, oligarklar ve Ukrayna merkezi elitleri arasındaki iktidar mücadelelerine dayanmaktadır. Bu mücadeleler, Kırım Tatarlarının, adalet taleplerini dile getirecek yeterli güce sahip olmamaları nedeniyle, Kırım Tatarlarının çıkarlarını göz ardı etmiştir. Ancak Kırım Tatarları, kolektif dönüşlerini organize ederek, ulusal bir parlamento kurarak ve uluslararası organizasyonlar aracılığıyla yerli halk statüsünün tanınmasını sağlayarak kısmi bir öz rehabilitasyon gerçekleştirmiştir. Çalışma, Kırım Tatarlarının kolektif siyasi haklarını geri kazanmak için verdikleri şiddet içermeyen mücadelenin bir öz rehabilitasyon örneği olduğunu savunmaktadır. Araştırma, yapısal tarihi adaletsizliklerin ele alınmasının önemini vurgulamakta ve Ukrayna ile uluslararası topluluğun, Kırım Tatarlarının adalet, siyasi özerklik ve kültürel koruma taleplerine destek olma rolünü ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the struggle of the Crimean Tatar community in the post-Soviet period, to obtain transitional justice within independent Ukraine between 1991-2013. The study investigates the major demands of the Crimean Tatars, such as their collective return to Crimea, compensation for the land and property confiscated, recognition of the 1944 deportation as genocide. It demands for restitution of autonomy existing before the deportation, and whether state authorities granted these demands. Through an in-depth empirical case study and documentary analysis, the study suggests that the transitional justice process of the Crimean Tatars remained incomplete in the period in concern. The findings reveal that only the collective return and land rights demands were partially fulfilled, while the others were not met. The major reasons for the rejection of more comprehensive transitional justice were tied to Soviet or ethnic Ukrainian cultural and ideological frameworks, as well as power struggles among Crimean Russian elites, oligarchs, and the Ukrainian central elite, who disregarded the interests of the Crimean Tatars, who did not have sufficient power to press their demands for justice. However, the Crimean Tatar people partially self-rehabilitated by organizing their collective return, establishing a national parliament, and achieving recognition of their indigenous status through international organizations. The study argues that the nonviolent struggle of the Crimean Tatars to regain their collective political rights represents an instance of self-rehabilitation. The research underscores the importance of addressing structural historical injustices and highlights the role of Ukraine and the international community in supporting the Crimean Tatars' quest for justice, political autonomy, and cultural preservation.