Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru kararlarında hizmet kusuru
Fault of service in the judgements of individual application of the Constitutional Court
  1. Tez No: 925028
  2. Yazar: BAŞAK GÜLZA GÜMÜŞ HÜVİYETLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE OKAY TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İdare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür. İdarenin verdiği zararlardan sorumlu olmasına ilişkin bu ilke Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Hizmet kusuru en temel biçimiyle kamu gücüne sahip olan idarenin verdiği hizmetin hiç işlememesi, geç işlemesi veya kötü işlemesi şeklinde kategorize edilebilen kusurlu sorumluluk türüdür. Anayasa Mahkemesi'ne idarenin hizmet kusuruna yönelik bireysel başvuruların sayısı giderek artmaktadır. Bireysel başvuru yolunun olağan kanun yollarının tüketilmesi sonucunda başvurulabilecek bir hak arama yöntemi olması nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin konuya yaklaşımı büyük önem arz etmektedir. Çalışmada önce idarenin sorumluluğu içinde hizmet kusuru sonrasında ise Anayasa Mahkemesi'nin hizmet kusuruna ilişkin bireysel başvuru kararlarındaki tutumu incelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The administration is obliged to compensate the damages arising from its own actions and operations. This principle regarding the responsibility of the administration for the damages it causes is guaranteed by the Constitution. In its most basic form, fault of service is a type of defective liability that can be categorized as the failure, delay or poor functioning of the service provided by the administration, which has public power. The number of individual applications to the Constitutional Court regarding the fault of services of the administration is increasing. The Constitutional Court's approach to the issue is of great importance since the individual application is a legal remedy that can be applied as a result of the exhaustion of ordinary judicial procedures. This study aims to analyze the approach of the Constitutional Court in the judgments of individual application regarding the fault of service.