112 acil çağrı uygulamasının test süreçleri ve verimliliğinin artırılması
Testing processes and efficiency improvement of the 112 emergency call application
  1. Tez No: 925029
  2. Yazar: YUSUF SELİMDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TONKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 112 acil çağrı uygulamasının test senaryoları ve kullanıcı memnuniyeti değerlendirme konusunda literatüre önemli bir katkı sunmaktadır. Çalışmada, 112 acil çağrı uygulamasının işlevselliğini ve etkinliğini değerlendirmek için 5 adet test senaryosu tasarlanmış ve bu senaryolar 3056 kişiye uygulanmıştır. Test sonuçları ve memnuniyet anketleri istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada 112 acil çağrı uygulamasının test senaryolarının bazı kısıtlılıklarına ve dezavantajlarına da dikkat çekilmektedir. Bu kısıtlılıklar göz önünde bulundurularak, test senaryolarının daha gerçekçi, kapsamlı ve güvenilir olmasını sağlayacak geliştirmeler yapılması önemlidir. Çalışma, 112 acil çağrı uygulamasının gerçekçi senaryolarla test edilmesi ve kullanıcı memnuniyetinin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, çalışma yılı, cinsiyet gibi faktörlerin uygulamadan memnuniyeti etkilediğini göstermektedir. Bu bulgular, 112 acil çağrı uygulamasının geliştirilmesi için önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma sonuç olarak, 112 acil çağrı uygulamasının geliştirilmesi ve optimize edilmesi için önemli bilgiler sunmakta ve acil durum müdahale sistemlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study makes a significant contribution to the literature on test scenarios and user satisfaction evaluation of 112 emergency call applications. In the study, 5 test scenarios were designed to evaluate the functionality and effectiveness of 112 emergency call applications and these scenarios were applied to 3056 people. Test results and satisfaction surveys were analyzed using statistical methods. In addition, this study also points out some limitations and disadvantages of the test scenarios of the 112 emergency call application. Considering these limitations, it is important to make improvements that will make the test scenarios more realistic, comprehensive and reliable. The study emphasizes that 112 emergency call applications should be tested with realistic scenarios and user satisfaction should be evaluated. It also shows that factors such as years of study and gender affect satisfaction with the application. These findings provide important information for the development of 112 emergency call applications. As a result, this study provides important information for the development and optimization of 112 emergency call applications and contributes to more effective and efficient operation of emergency response systems.