Building brand strength with cognitive, affactive, and behavioural marketing: A case study of Apple Inc
Bilişsel, duygusal ve davranışsal pazarlamayla marka gücünün oluşturulması: Apple Inc.'in bir vaka çalışması
- Tez No: 925033
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Apple Inc.'i bir vaka çalışması olarak kullanarak, marka değeri yaratmada bilişsel, duygusal ve davranışsal pazarlama stratejilerinin bütünleşmesinin kapsamını vurgulamayı amaçlamaktadır. Küresel rekabet çağında, markanın gücü, organizasyonun pazardaki sürdürülebilirliğinin belirleyicilerinden biri haline geliyor. Apple Inc., mantık ve işlevsellik, duygusal bağlanma ve tüketici eylemi ve sadakati gibi atipik pazarlama bileşenleri sonucunda en iyi küresel markalardan biri haline geldi. Araştırma, bu pazarlama stratejilerinin Apple'a güçlü bir marka imajı yaratma ve müşteri ve pazar payını artırmada nasıl fayda sağladığını araştırıyor. Nitel olarak, bu araştırma, yenilikçi özelliklerin ve ürünlerin değerinin nasıl öngörüldüğü gibi stratejilerin bilişsel yönlerine; markanın hangi anlatıları ve deneyimleri takip ettiği gibi duygusal yön stratejilerine; ve markanın ne tür ekosistemler ve aktivasyonlar yarattığı gibi davranışsal yön stratejilerine odaklanıyor. Araştırmanın sonuçları, tüm bu boyutların tek bir kavramda bir araya getirilmesinin, günümüz tüketici ekonomisinde marka değerini güçlendirmeye çalışan işletmelerin geniş bir ilgi göstermesini hak eden etkili bir pazarlama stratejisi olma olasılığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Using Apple Inc. as a case study, this research aims to highlight the extent of the integration of cognitive, affective and behavioral marketing strategies in creating brand equity. In the era of global competitiveness, the strength of the brand becomes one of the determinants of the organization's viability within the market. Apple Inc. has become one of the top global brands as a result of their atypical marketing components — logic and functionality, emotional attachment and consumer action and loyalty. The research investigates how these marketing strategies benefit Apple in the creation of a strong brand image and increasing customer and market share. Qualitatively, this research focuses on the cognitive aspects of strategies, such as how innovative features and value of products were envisioned; affective aspects strategies such as what narratives and experiences the brand pursues; and behavioral aspects strategies such as what kind of ecosystems and activations the brand creates. The results of the research point out the likelihood of integrating all these dimensions into a single concept as an effective marketing strategy that deserves a wide attention of businesses trying to strengthen their brand equity within the context of brand equity in the present consumer economy.