The mediating role of earnings quality in the relationship between accounting conservatism, financial performance, and market valuation: An empirical study of listed firms in Iraq
Muhasebe ihtiyatlılığı, finansal performans ve piyasa değeri arasındaki ilişkide kâr kalitesinin aracı rolü: Irak'taki halka açık şirketler üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 925032
  2. Yazar: İBRAHİM MOSA MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Irak'taki halka açık şirketler arasında muhasebe ihtiyatlılığının kâr kalitesi, firma performansı ve piyasa değeri üzerindeki etkisini, kâr kalitesinin aracı rolüne odaklanarak incelemektedir. Irak'taki halka açık şirketlerden (2017–2022) elde edilen veriler üzerinde Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak yapılan çalışma, muhasebe ihtiyatlılığı ile kâr kalitesi arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgu, ihtiyatlı muhasebe uygulamalarının finansal raporlama güvenilirliğini artırdığını doğrulamaktadır. Bununla birlikte, ihtiyatlılığın firma performansı ve piyasa değeri üzerindeki doğrudan etkileri anlamlı bulunmamıştır; bu da ihtiyatlılığın tek başına bu sonuçları doğrudan iyileştirmediğini göstermektedir. Ancak, kâr kalitesi, ihtiyatlılık ile firma performansı arasındaki ilişkiye aracılık ederek raporlama güvenilirliğini artırma yoluyla daha iyi finansal sonuçlar sağlamaktadır. Piyasa değeri üzerindeki dolaylı etki ise anlamlı bulunmamış ve bu durum ihtiyatlılık ile yatırımcı algıları arasındaki nüanslı ilişkiyi yansıtmaktadır. Bu çalışma, ihtiyatlı muhasebenin finansal raporlama güvenilirliğini artırmadaki rolünü vurgulamakta ve sektörler arası dinamikler ile gelişmekte olan piyasalardaki düzenleyici etkilerin daha fazla araştırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of accounting conservatism on earnings quality, firm performance, and market valuation among Iraqi listed firms, with a focus on the mediating role of earnings quality. Using Structural Equation Modeling on data from Iraqi listed firms (2017–2022), the study finds a strong positive relationship between accounting conservatism and earnings quality, confirming that conservative practices enhance reporting reliability. However, the direct effects of conservatism on firm performance and market valuation are non-significant, indicating that conservatism alone does not directly improve these outcomes. Instead, earnings quality mediates the relationship between conservatism and firm performance, driving better financial outcomes through enhanced reporting reliability. The indirect effect on market valuation remains non-significant, reflecting the nuanced relationship between conservatism and investor perceptions. This study underscores the role of conservative accounting in enhancing financial reporting reliability and calls for further research into cross-industry dynamics and regulatory influences in emerging markets.