Representation of women in Alice Walker's, Paula McLain's, and Monica Ali's novels: A feminist stylistic study
Alice Walker, Paula McLain ve Monica Ali'nin romanlarında kadınların temsili: Feminist bir üslup çalışması
  1. Tez No: 925034
  2. Yazar: GHAZAL MANSOOR ABDULKHALEQ AL-SAKKAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Cinsiyetler arasındaki eşitsizlik yalnızca sosyal, kültürel ve politik düzeylerde değil, aynı zamanda edebiyattaki dil seçimlerinde de kendini gösterir. Son feminist dilbilim teorisi, kadınların yalnızca sosyal ve kültürel olarak dışlanmadığını, aynı zamanda dilsel olarak ayrımcılığa uğradığını ileri sürmektedir. Bu çalışma, çağdaş İngiliz edebiyatındaki dilsel cinsiyetçiliği incelemeyi, özellikle önyargılı sözcüklerin, ifadelerin ve söylemlerin hem dilsel cinsiyetçiliğe hem de kadınlar tarafından yazılan çağdaş İngiliz kurgu eserlerindeki kadın temsiline nasıl katkıda bulunduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, örnek olarak üç çağdaş roman seçilmiştir: Amerikalı romancı Alice Walker'ın Now Is the Time to Open Your Heart (2004), Amerikalı romancı Paula McLain'in The Paris Wife (2011) ve İngiliz romancı Monica Ali'nin Love Marriage (2022). Çalışma, hem nitel hem de nicel analizi içeren karma yöntemli bir yaklaşım kullanan feminist bir üslup perspektifi benimsemiştir. Nitel olarak, cinsiyetçi önyargıyı ima eden dilsel seçimleri belirlemek için yakın bir okuma yapılır ve bu seçimler feminist üslup yorumlarına tabi tutulur. Nicel olarak, çalışma, metinlerdeki erkek ve kadın karakterlere atfedilen maddi ve zihinsel süreçlerin oluşumlarını ve oranlarını inceleyerek nitel analizi desteklemek için bazı hesaplamalar yapılırken, gövde analizi ve karşılaştırması için Wmatrix yazılım aracını kullanır. Veriler, üç aşamada analiz edilmek üzere örneklemden elle çıkarılır. İlk aşama, genel isimlerin kullanımı, kadınların işaretlenmesi, anlamsal aşağılama, sevgi sözcükleri ve küçültme ekleri dikkate alınarak kelime düzeyinde cinsiyetçiliğe odaklanır. İkinci aşama, özellikle maddi ve zihinsel süreçler ve romantik eylemlerin hedefleri ile ilgili geçişkenliği inceleyerek cümle ve cümle yapılarını analiz eder. Üçüncü aşama, kadın ve erkek karakterler için beden parçalama tekniğine yoğunlaşarak söylem düzeyini ele alır. Sonuç olarak, sonuçlar üç metnin de her analiz düzeyinde cinsiyetçi dil seçimleri içerdiğini göstermektedir. Önyargılı dil çoğunlukla erkek temsiline hizmet eder, çünkü cinsiyetçi tercihlerin çoğu, hatta hepsi, kadınların pasif, bağımlı ve içe dönük olduğu yönündeki basmakalıp imajı yansıtır. Araştırmacı bu bulguları altta yatan sosyal ve kültürel faktörlerin yanı sıra ortaya çıkan feminist dilbilim teorilerinden etkilenen yazarların sınırlamalarına bağlar.
Özet (Çeviri)
Inequality between the sexes manifests not only at social, cultural, and political levels but also in language choices within literature. Recent feminist linguistic theory posits that women are not only marginalized socially and culturally but also linguistically discriminated against. This study aims to explore linguistic sexism in contemporary English literature, specifically investigating how biased words, phrases/sentences, and discourse contribute to both linguistic sexism and the representation of women in modern English fiction written by women. To achieve this aim, three contemporary novels are selected as samples: Now Is the Time to Open Your Heart (2004) by American novelist Alice Walker, The Paris Wife (2011) by American novelist Paula McLain, and Love Marriage (2022) by English novelist Monica Ali. The study adopts a feminist stylistic perspective, employing a qualitative method of analysis. A close reading is conducted to identify linguistic choices that imply sexist bias, subjecting these choices to feminist stylistic interpretations. The study, however, utilizes the software tool Wmatrix for corpus analysis and comparison, as some calculations are performed to support the qualitative analysis. The feminist stylistic model is used as a tool of analysis. Data is manually elicited from the sample and analyzed in three stages. The first stage focuses on sexism at the word level, considering the use of generic nouns, the marking of women, semantic derogation, endearments, and diminutives. The second stage analyzes clause and sentence structures, particularly examining the choices of material and mental verb processes and the goals of romantic actions. The third stage addresses the discourse level, concentrating on the technique of body fragmentation for female and male characters. Ultimately, the results indicate that all three texts contain sexist language choices at each level of analysis. The biased language predominantly serves male representation, as most, if not all, sexist choices reflect the stereotypical image of women as passive, dependent, and introspective. The study attributes these findings to underlying social and cultural factors as well as the limitations of writers who are influenced by emerging feminist linguistic theories.