İyi kurumsal yönetimin başarılmasında muhasebe bilgi sistemi kapsamında entegre raporlamanın rolü
The role of integrated reporting within the scope of the accounting information system in achieving good corporate governance
  1. Tez No: 669212
  2. Yazar: MELEK KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşletmelerin paydaşlarını bilgilendirme sorumluluğunun standart hale geldiği günümüzde kurumsal raporlama küresel ölçekte önemli kavramlardan biri haline gelmiştir. Geçmiş dönemlerde ve günümüzde işletmeler çeşitli başlıklar altında farklı raporlar yayınlamaktadırlar. Son dönemlerde kurumsal raporlamada yeni ve geniş kapsamlı tümleşik raporlama yöntemi olarak entegre raporlama dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Entegre raporlama, finansal, sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim raporlarının tek bir rapor halinde sunulmasına imkan tanıyan, işletmelerin finansal ve sürdürülebilirlik performansını entegre olarak bütüncül biçimde ortaya koyan bir raporlama sistemidir. İşletmelerin finansal olan ve olmayan bilgilerinin entegre düşünce yapısıyla entegre edilip işletmenin ilgili dönemde nasıl değer yarattığını, gelecekte işletmeyi bekleyen risk ve fırsatları belirtmektedir. Entegre raporlama paydaşların ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlama hususunda bilhassa geleceğe dair karar verme sürecinde öz ve değer yaratmaya yönelik bilgi akışını sağlama noktasında oldukça önemlidir. Böylelikle yatırımcılar işletmenin stratejisi ve yaratmış olduğu katma değeri göz önünde bulundurup, işletmelerin gelecekte nasıl bir yol izleyeceğine dair bilgi sahibi olacaklardır. İyi bir kurumsal yönetime sahip olan işletmelerin tüm pay sahiplerine yarattığı değer ile entegre raporlama ve bilgi kullanıcılarına aktarması daha olasıdır. Etkili kurumsal yönetime sahip olan işletmeler yeniliklerin benimsenmesinde çok daha başarılı olabilmektedir. Entegre raporlamanın iyi kurumsal yönetimin başarılmasına ve işletmelere birçok açıdan olumlu etki edeceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; kurumsal yönetim kavramının öneminin artması ve etkili yönetim için raporlamanın işletmeler için büyük öneme sahip olması, iyi kurumsal yönetimin başarılmasında muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemine değinilerek entegre raporlamanın geleceğe dair menfaat sahiplerine bilgiler sunması açısından yaygınlaşması nedeniyle işletmelerin başarılı bir yönetim sergilemesinde bu alanların önemine değinme amacıyla araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate reporting has become one of the important concepts on a global scale today, when the responsibility of businesses to inform their stakeholders has become standard. In the past and today, businesses publish different reports under various titles. Recently, integrated reporting as a new and comprehensive integrated reporting method in corporate reporting has become widespread throughout the world. Integrated reporting is a reporting system that allows financial, sustainability and corporate governance reports to be presented in a single report, and so it can present the financial and sustainability performance of businesses in an integrated manner. It indicates how the business creates the value in the relevant period by integrating the financial and non-financial information of the businesses with the integrated thinking structure, and the risks and opportunities that await the business in the future. Integrated reporting is very important in terms of providing the information needed by the stakeholders, especially in terms of ensuring the flow of information aimed at creating essence and value in the future decision-making process. In this way, investors will have information on how businesses will follow in the future, taking into account the strategy of the business and the added value it creates. Businesses with good corporate governance are more likely to transfer the value they create to all shareholders with integrated reporting and information users. Businesses with effective corporate management can be much more successful in adopting innovations. It is thought that integrated reporting will have a positive impact on the achievement of good corporate governance and businesses in many aspects. The purpose of this study is to analyse the importance of the concept of corporate governance and the importance of reporting for effective management, to emphasize the role and importance of the accounting information system in achieving good corporate governance, and the spread of integrated reporting in terms of providing information to stakeholders about the future.