Kapıdağ yarımadasının tarihi coğrafyası üzerine bir araştırma
A research on historical-geography of the peninsula of Kapidağ
  1. Tez No: 92506
  2. Yazar: MUSTAFA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kapıdağ yarımadası tarihi coğrafya açısından araştırmacılara zengin veriler sunan bir bölgedir. Yarımadanın ilkçağlarda Boğazlardaki deniz trafiğini kontrol ederek bir noktada bulunması bölgeye yerleşim açısından avantaj sağlamıştır. Ayrıca iklim, toprak şartlarının uygunluğu tarımsal faaliyetlere olanak vermiş, balıkların göz yolu üzerinde olmasıyla da balıkçılık önemli bir ekonomik etkinlik olmuştur. Bölgede kurulan ilk yerleşim olan Kyzikos'un yanında Arteke hep ikinci planda kalmıştır. Kyzikos antik çağ yerleşmeleri içerisinde önemli bir merkezdir. Kent kuruluş itibariyle ilk çağ kentsel prensiplerine uygun bir şekilde kuruluş bir liman kentidir. Liman kenti olması dolayısıyladır ki diğer kentlerle yoğun ekonomik-siyasal ilişki içerisinde olmuştur. Kyzikos'un kuruluşuna ilişkin çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiler buranın ilk yerlilerinin Teselya'dan göçen Pelasg kökenli göçmenler olduğunu belirtiyor. M.Ö. 7. yy'm ilk çeyreğinde Miletliler tarafından kolonileştirilmiştir. Zeytincilik ve şarap üretim merkezi olan kent uygun coğrafi konumu ulaşım ve liman avantajı ile önemli bir merkez olmuştur. Hellenistik çağda doruğuna ulaşan, gelişmişlik Roma devrinde de devam etmiş, Bizans döneminde metropolitliğin İstanbul'a taşınmasıyla kent önemini yitirmiştir. Kyzikos'un kentsel evrimini tamamlamasıyla Arteke merkez olmasına rağmen Kyzikos'un gelişmişlik düzeyine hiçbir zaman ulaşamamıştır. Bölgede sırasıyla İyonyalılar, Persler, Atinalılar, Romalılar ve Bizanslılar hakimiyet kurmuştur. 13. Yüzyılda Karesi Beyliği zaman zaman etkinlik sağlamış olmasına rağmen bu hakimiyet kalıcı olamamıştır. Kapıdağ yarımadası Osmanlı hakimiyetine girmesine rağmen, Hıristiyan nüfus her zaman Türklerden fazla olmuştur. Bölge ilk çağlardan, 1922 yılma kadar yoğun bir nüfusa sahip olmasına karşın, günümüzde nüfus açısından çıkmaz sokak konumundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kapıdağ peninsula is in the region which offers rich data's to the investigators as the historical geography. It gave an advantage as the settlingen is for it is located in the region which place control the shipping. Through the Bosphorusus in an ancient times in addition to this for its climate and terrain conditions are proper it gave an opportunity for the agricultural activities and for it is located in the migration of fish fishing was an important economical activities. First settling place was Kyzikos for this areas Kyzikos, Arteke which was founded in the region always came in the second degree. Kyzikos is one of the significant centres of antique city settlements. It is a harbour city which established adequately to the previous city settling down principals by it's settlement. As it was a harbour city, it has been in economical and political communication with it's neighbourhood. The information we have from various sources about it's establishment points out that the first setter Indians were Pelags originated nomads who were immigrated from Teselya. The city colonised by Milets in the first quarter of 7th century. The city the very centre of producing wine olive was an important place with it's advantage of being a harbour city and transportation with the help of its geography. When Kyzikos had completed its urban evolution despite Arteke had been the centre of the region. It had never been civilised like Kyzikos. Subsequently Ionia, Persians, Athens, Romans and Byzantines ruled in the region in the 13th century although Karesi Beyliği occasionally had an efficiency in the region. It couldn't temporarily ruled the region have despite Kapıdağ peninsula was ruled by Ottoman's its Christian population was always more than Turkish people despite the region has a much population from the ancient times to 1922 it is in a position which gives no way to way where as the population. II