Başlangıç dönemi Türk romancılığında 'Katibim' tipi
Charecter of the clerk at the reginning of the Turkish novel
- Tez No: 92507
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MERİÇ (YAZAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Osmanlı İmparatorluğu özellikle Batı'nın XIX. yy. 'da edindiği üstünlük sonucu ınzimat adı verilen reformları başlatarak, yönetimde yeni bir anlayışa doğru yönelirken ılema“ sınıfi da yerini (Osmanlı aydmma tekabül eden) Bab-ı Ali bürokrasisini usturan ”münewer“e bırakır. Bundan böyle yeni açılan Batı tarzı okullarda yetişen irokratlar Batılılaşmanın temsilcileri ve öncüleri olma misyonunu üstlenerek, süreç inde kendilerini çoğaltıp iktidara iyiden iyiye yerleşecek ve zamanla bürokratik bir ibdat oluşturacaklardır. Oluşan bu bürokratik istibdada karşı, yine kalemiye sınıfına ensup, ama çoğu Avrupa'yla ve Avrupa'daki özgürlüklerle tanışmış, Avrupa dillerine tidardaki bürokratik klikten daha çok egemen olan ”Yeni Osmanlılar“ cemiyeti ortaya cacaktır. ”Yeni Osmanlılar“, iktidardaki bürokratik kadronun; yönetimi ve politikayı Imedikleri ve hatta çokça özendikleri Batı'yı bile tanımadıkları, sırf taklit zihniyetiyle ınzimat' in ilk senelerinde Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana getirdikleri kültürel rgaşayla imparatorluğu uçuruma sürükledikleri, bu durumun ancak kendilerinin doğru ıtılılaşma önerileriyle aşılabileceğini savunacaklardır. Bunun için de, halkı dışlayan idardaki bürokratların tersine, halka yönelmeye çalışarak geleneksel değerler üzerinde fa edilebilecek bir Batılılaşma' dan yana tavır takınacaklardır. İktidardaki üst bürokrat kadronun alafrangaya tutkunluğunun toplumda ygmlaşıp meşruiyet kazanması gibi bir problemin varlığından hareketle; ilk Osmanlı nanları toplumsal ve siyasal değişmenin yarattığı sorunları inceleyen, özellikle de üst ııf erkeklerinin Batlılaşmasım konu edinen romanlardır. Bu anlamda, Ahmed Midhat îndi'nin ”Felatun Bey ile Rakım Efendi“si ve Recaizade Mahmut Ekrem'in ”Araba vdası“ adlı romanları önemlidir. Her ikisi de üst sınıf erkeklerinin takındıkları yüzeyde an Batılılaşma tavırlarını, yarattıkları ”alafranga katip" tipiyle topluma tanıtmaya ışırlar. Tanzimat soylularını temsil eden bu tiplerin ait oldukları smıf kendisini eneksel bürokrasinin zincirlerinden kurtarıp modern bürokrasiye doğru evirilerek idari ele geçirecek; güdülen Batılılaşma siyasetine halkı ortak edemeyince hem halkı, ayısıyla hem de geleneksel değerleri horlayıp yerecektir. Bu tutum adı geçen tıanlarımızda yoğun eleştiriye tutularak; halka, bunlara karşı uyanık olmaları mesajı ilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Specificially as a result of the dominance that the west gains in the 19th century ile the Ottoman Empire starts the reforms that are called“Tanzimat”and directed self to a new concept, the“ulema”class leaves its place to the“münevver”which is equivalent to the educated or literate Ottoman making up the Bab-ı Ali bureaucracy. s will take over the mission of the Westernization representatives and pioneers and in meantime it will increase itself, leading to the government and becoming a eaucratic obligatory. Contrary to this bureaucratic mandatory, there will be New omans who met the freedom in or with Europe and had the ability to use Europan guages other than their own. New Ottomans will express that they can overcome this -eaucratic handicap by the proper westernization proposals of their own since they ik that others are just copying the west, do not know it exactly, and they will bring the ıpire to an end with cultural mess. Therefore, unlike the bureaucrats supporting the /ernment, they will take a side on the westernization originating from the people and lding on traditions. Moving from the problem that upper bureaucrat class is found of the West, the it Ottoman novels are ones that search the public and social changes and their >blems, besides that are specifically of the upper class men-so, Ahmed Midhat Efendi's îlatun Bey and Rakım Efendi“ and Recaizade Ekrem's ”Araba Sevdası" novels are ite significant. Both they to present the Western to the society. The Polite Class, »resenting the Tanzimat Nobles, will break the bureaucratic chains and govern the mtry, and will look dovn on people that they can't westernize. This condition will be ticized in the above mentioned novels, and again in these novels the message of the )ple that they should open their eyes is given.