Metaverse marketing: An investigation into it's ability to drive consumer behaviour and associated risks
Metaverse pazarlama: Tüketici davranışını ve ilişkili riskleri yönlendirme kabiliyetine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 925063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERVE KADRİYE YURDABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son birkaç yılda meta veri pazarlaması, tüketici davranışını etkileme konusunda büyük ilgi gördü. Bu çalışmada, tüketici davranışını belirleyen faktörlerin listelenmesine ek olarak, meta veri pazarlamasının tüketici davranışı üzerindeki etkisi eleştirel bir şekilde araştırılmıştır. Ayrıca meta veri pazarlamasıyla ilişkili tüketici riskleri de analiz edilmiştir. Bu amaçla ikincil niteliksel bir metodoloji benimsenmiş ve 2019-2024 yılları arasında yayınlanan 24 farklı çalışmadan veriler toplanmıştır. Veriler Braun ve Clarke'ın (2006) tematik analiz çerçevesi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, metaverse pazarlamada tüketici davranışını etkileyen faktörlerin tasarım ve psikolojik faktörlerden algılanan tüketici faydalarına, fiyata ve bulunabilirliğe kadar değiştiğini göstermektedir. Ayrıca metaverse pazarlamanın tüketici davranışları üzerindeki hem olumlu hem de olumsuz etkileri de tespit edilmiştir. Ayrıca güvenlik ve mahremiyetten etik, düzenleyici, psikolojik ve fiziksel risklere kadar çeşitli tüketici riskleri.
Özet (Çeviri)
Over the last few years, metaverse marketing has attracted significant attention to influence consumer behaviour. In this study, the impact of metaverse marketing on consumer behaviour has been critically explored in addition to listing factors governing consumer behaviour. Furthermore, the consumer risks associated with metaverse marketing have also been analysed. For this purpose, a secondary qualitative methodology has been adopted and data has been collected from 24 different studies published between 2019-2024. The data has been analysed through Braun & Clarke's (2006) framework for thematic analysis. The findings indicate that factors influencing consumer behaviour in metaverse marketing range from design and psychological factors to perceived consumer benefits, price and availability. In addition, both the positive and negative impacts of metaverse marketing on consumer behaviour have also been identified. Furthermore, several consumer risks ranging from security and privacy to ethical, regulatory, psychological and physical risks.