Sustainability obligations in the context of Turkish company law
Türk şirketler hukuku bağlamında sürdürülebilirlik yükümlülükleri
  1. Tez No: 925069
  2. Yazar: CANSU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KARATEPE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez sürdürülebilirlik kavramının Türkiye'deki hukuki düzenlemeler üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde analiz ederek, kurumsal yönetim ilkeleri, uluslararası taahhütler ve kalkınma planları bağlamında değerlendirmektedir. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu, ESG kriterlerinin iş süreçlerine entegrasyonunda önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Ancak, bu düzenlemelerin daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için hukuki denetimlerin ve teşvik mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin uluslararası sürdürülebilirlik politikalarına uyumu, yalnızca çevresel etkileri azaltmakla kalmayıp, ekonomik büyümeyi destekleyecek ve uluslararası rekabet gücünü artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Thesis comprehensively analyzes the impact of the concept of sustainability on legal regulations in Turkey, evaluating it in the context of corporate governance principles, international commitments, and development plans. The Turkish Commercial Code and the Capital Markets Law stand out as key instruments in integrating ESG criteria into business processes. However, for these regulations to be implemented more effectively, legal oversight and incentive mechanisms need to be strengthened. Turkey's alignment with international sustainability policies will not only reduce environmental impacts but also support economic growth and enhance its global competitiveness.