Stakeholder perspectives regarding elt specific preparatory programs for incoming elt students in Turkish higher education: An exploratory case study
Türkiye'deki yükseköğretimde elt öğrencilerine yönelik elt bölümüne özgü hazırlık programları hakkında paydaş görüşleri: Keşifsel bir vaka çalışması
- Tez No: 925070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu nitel çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği (ELT) hazırlık sınıfları oluşturulmasının gerekliliğini ve etkilerini araştırmaktadır. ELT öğrencilerinin diğer bölüm öğrencilerinden farklı olarak daha yüksek dil yeterliliği gereksinimlerine sahip olmalarına ragmen, çoğu hazırlık programı ELT öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış bir eğitim sunmamaktadır. Bu çalışma, ELT bölümünden farklı seviyelerden geniş bir katılımcı yelpazesiyle veri toplayarak bu konuyu araştırmayı ve ışık tutmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar arasında ELT öğrencileri, özel bir ELT sınıfında eğitim görmüş İngilizce öğretmenleri, hazırlık okulu okutmanları, ELT bölümü profesörleri ve hazırlık okulu yöneticileri yer almaktadır. Veri toplama araçları ise, ELT sınıflarının oluşturabileceği faydaları ve dezavantajları hakkında bilgi toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yansıtma raporlarıdır. Toplanan veriler katılımcıların görüşleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmak için tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın ulaştığı bulgular, dil yeterliliği ve motivasyon gibi konularda özel ELT hazırlık sınıflarının getirebileceği avantajları ve karma sınıfların dezavantajlarını ortaya koymuştur. Bulgular, ELT hazırlık sınıflarının öğrencilerin ELT bölümünün gereksinimlerini karşılamasında faydalı olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This qualitative study explores the necessity and implications of specialized English Language Teaching (ELT) preparatory classes in a foundation university in Türkiye. While the proficiency requirements are higher for ELT students compared to those from other departments, most preparatory programs do not provide tailored instruction to their needs. The study aims to investigate and provide insight on the topic through data collected from a wide selection of participants from different levels surrounding the topic, including ELT students, English teachers who have studied in an ELT preparatory classroom, preparatory school instructors, ELT department professors, and preparatory school administrators. The data collection tools are comprised of semi-structured interviews in addition to reflective papers to gather insightful information about the potential benefits and drawbacks of the establishment of these classes. The data collected were analyzed through thematic analysis, to discover the similarities or discrepancies between the opinions of the participants from different levels of the branch. The findings of the study revealed the advantages of ELT specific preparatory classes (ELT-S+), such as benefits to proficiency, motivation, and the limitations of mixed preparatory classes. They highlighted the importance of ELT-S+ classes in addressing the unique demands of the ELT department.