Robotization and gender role attitudes: Evidence from 32 countries
Robotlaşma ve toplumsal cınsiyet rolü tutumları: 32 ülke üzerine kanıtlar
- Tez No: 925088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ KARAKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇÖREKÇİOĞLU İSHAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Artan robot kullanımı, toplumsal cinsiyet normlarında olumlu değişikliklere yol açabilir mi? WVS (Dünya Değer Anketi), EVS (Avrupa Değer Anketi) ve Uluslararası Robotik Federasyonu'ndan 2004-2020 yılları arasında alınan verileri kullanarak robot maruziyetinin toplumsal cinsiyet rol tutumları ¨üzerindeki etkisine dair geniş ölçekli kanıtlar sunuyoruz. Bulgularımız, kadınların işgücüne katılım oranındaki artısın, belirli bir alanda cinsiyet yanlılığı olasılığının azaltma yönünde bir ile ilişkisi olduğunu göstermektedir. Eğitim alanındaki cinsiyet yanlılığı hariç, diğer alanlarda istatistiksel olarak kanıtlanabilir bir etkiden söz edilebilmektedir. Bireysel robot maruziyeti araçsal değişkenini kullanan analiz, kadın işgücü katılım oranındaki artışın ekonomik, politik, ev içi ve eğitim alanlarındaki toplumsal cinsiyet önyargılarını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Bu bulgular, teknolojik değişikliklerin yalnızca işgücü piyasasını değil, aynı zamanda toplumsal normları da dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma, toplumsal cinsiyet eşitliğini artırmak için robotizasyonun etkilerinin daha derin bir şekilde anlaşılmasının ve buna göre politikaların şekillendirilmesinin önemine dikkat çekiyor.
Özet (Çeviri)
Could the increasing use of robots contribute to positive changes in gender social norms? We present large-scale evidence on the impact of robot exposure on gender social role attitudes using data from WVS (World Value Survey), EVS (European Value Survey), and the International Federation of Robotics from 2004 to 2020. Based on the feedback, the revised interpretation should focus on the likelihood of bias in a specific domain and explicitly address the implications of the results. Our findings suggest that an increase in female labor force participation is associated with a reduction in the likelihood of gender bias in a given field. In areas other than the gender bias domain related to education, a statistically provable effect can be mentioned. This reduction can be attributed to the indirect effects of individual exposure to robots, which appear to influence gender norms. The analysis using the individual robot exposure instrumental variable shows that an increase in female labor force participation rate significantly reduces gender biases in economic, political, domestic, and educational areas. These findings reveal that technological changes have the potential to transform not only the labor market but also social norms. The study draws attention to the importance of a deeper understanding of the effects of robotization and shaping policies accordingly in order to increase gender equality.