Announcement effect on cryptocurrencies
Kripto para piyasasında duyuru etkisi
  1. Tez No: 925089
  2. Yazar: ANDREI SIDOROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, piyasa oynaklığı ve istikrarını dikkate alarak kamu duyurularının, düzenleyici kararların ve önemli olayların Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Dogecoin kripto paralarının fiyat hareketleri üzerindeki etkisini incelemektedir. 03 Haziran 2017 ile 27 Ekim 2024 tarihleri arasındaki dönem için 2700'den fazla günlük fiyat hareketi incelenmiştir. Çalışmanın birincil amacı duyurulara kripto paraların verdiği tepkinin incelenmesi, piyasa davranışındaki kalıpların ortaya çıkarılması ve piyasa duyarlılığının değerlendirilmesidir. Çalışmanın bulguları Dogecoin gibi oynaklığı yüksek varlıkların pozitif duyurular karşısında daha belirgin ve daha uzun süreli fiyat değişimleri gösterdiğini, Bitcoin ve Ethereum benzeri daha istikrarlı kripto paraların ise nispeten daha sınırlı fiyat değişimleri gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öte yandan çalışma, yasal düzenlemeler ya da piyasa aksaklıkları benzeri negatif duyuruların kripto para fiyatları üzerinde uzun ve yıpratıcı etki yaptığını göstermektedir. Buna ek olarak çalışma kripto para piyasasının katılımcı sayısı artması ile daha istikrarlı bir hale geldiğini göstermektedir. Bitcoin ve Ethereum orta seviyede bir oynaklığa sahipken, Dogecoin ve Ripple'ın daha yüksek bir oynaklığa sahip olduğu görülmektedir. Çalışma aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum arasındaki yüksek korelasyona benzer şekilde kripto paralar arasında piyasa manipülasyonuna potansiyel oluşturacak seviyede yüksek bir korrelasyon olduğunu göstermektedir. Yatırımcı psikolojisi pozitif olması durumunda fiyatı artışlarını yönlendirirken, negatif olması durumunda ise piyasayı düşüşlerini tetikleyerek duyurunun etkisini büyütmektedir. Bu araştırma, yatırımcılara kripto para piyasasındaki dalgalanmaları yönetmelerini ve daha bilinçli yatırım kararları vermelerini sağlayacak bilgiler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of public announcements, regulatory actions, and significant events on the price movements of Bitcoin, Ethereum, Ripple, and Dogecoin, focusing on market volatility and stability. Historical exchange rate data, covering the period from 03 June 2017 to 27 October 2024, with over 2700 daily price observations, were analyzed. The primary aim was to explore how these events shape cryptocurrency price reactions, uncover patterns in market behavior, and assess market sentiment. The findings reveal that volatile assets like Dogecoin experience more pronounced and longer-lasting price changes in response to positive announcements, while more stable cryptocurrencies such as Bitcoin and Ethereum show relatively brief price shifts. Negative events, especially those involving regulatory actions or market disruptions, tend to have a prolonged and detrimental effect on cryptocurrency prices. Additionally, the study highlights the growing stability of the cryptocurrency market, driven by an expanding user base. Bitcoin and Ethereum exhibit moderate volatility, while Dogecoin and Ripple show higher volatility. The research also identifies correlations between cryptocurrencies, such as the strong relationship between Bitcoin and Ethereum, suggesting potential for price manipulation between correlated assets. Investor sentiment plays a crucial role in amplifying the effects of both positive and negative events, with favorable sentiment driving price increases and negative sentiment contributing to market declines. This research provides valuable insights for investors, enabling them to navigate cryptocurrency market volatility and make more informed investment decisions.