Kuruluşundan günümüze Tersane–i Amire'nin mekansal çözüm analizi
Spatial solution analysis of Tersane-i Amire from its establishment to the present
  1. Tez No: 925144
  2. Yazar: FİLİZ YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun denizcilik gücünün önemli sembollerinden biri olan Tersane-i Amire'nin tarihsel süreçteki rolünü ve mekansal gelişimini ele almaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451-1481) Haliç kıyısında kurulan ve yaklaşık beş asır boyunca Osmanlı donanmasının merkez üssü olan Tersane-i Amire, imparatorluğun askeri, ekonomik ve teknolojik gücünün en önemli unsurlarından biri olmuştur. Tersane-i Amire'nin kuruluşu ve geliştirilmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz ve Karadeniz'deki hakimiyetini pekiştirme stratejisinin bir uzantısı olarak gelişmiştir. Başlangıçta kadırga yapımı için tasarlanan alan, ilerleyen yüzyıllarda Osmanlı donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda genişlemiş ve kalyon yapımından buharlı gemilere kadar farklı türde gemilerin inşasına ev sahipliği yapmıştır. Araştırma, Tersane-i Amire'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun denizcilik tarihindeki yerini, gemi inşa teknolojisindeki değişimlere göre mekansal adaptasyonunu konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical role and spatial development of Tersane-i Amire, one of the important symbols of the Ottoman Empire's naval power. Established on the shores of the Golden Horn during the reign of Fatih Sultan Mehmet, Tersane-i Amire served as the central base of the Ottoman navy for almost five centuries and became one of the key elements of the empire's military, economic, and technological strength. The foundation and development of Tersane-i Amire evolved as an extension of the Ottoman Empire's strategy to consolidate its dominance in the Mediterranean and the Black Sea. Initially designed for the construction of galleys, the shipyard expanded over the centuries to accommodate the construction of various types of ships, from galleons to steamships, in line with the needs of the Ottoman navy. This research focuses on the role of Tersane-i Amire in the naval history of the Ottoman Empire and its spatial adaptation according to changes in shipbuilding technology.