Üriner sistem enfeksiyonu tanısı almış gebe kadınlara öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen eğitimin hijyen davranışları ve semptomlar üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of education given to pregnant women diagnosed with urinary system infection via the tell what you learned method on hygiene behaviors and symptoms: randomized controlled study
- Tez No: 925197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma üriner sistem enfeksiyonu tanısı almış gebelere öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen eğitimin hijyen davranışları ve semptomlar üzerine etksini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test-son test randomize kontrollü tasarımda toplam 36 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubuna öğrendiğini anlat yöntemi kullanılarak genital hijyen eğitimi verilirken, kontrol grubuna rutin bakım verilmiştir. Araştırma verileri ön test, 7. gün 21. gün ve 30. günde Tanıtıcı Bilgi Formu, Genital Hijyen Davranışları Ölçeği ve Semptom Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 27,58 ± 3,93 olup grupların sosyodemografik ve obstetrik özellikler bakımından benzer olduğu belirlenmiştir. Genel hijyen puan ortalamaları bakımından grup zaman etkileşimine göre genel hijyen puan ortalamaları farklılık göstermektedir (p < 0,001). Anormal bulgu farkındalığı bakımından grup ayrımı yapmaksızın (p < 0,001) ve grup zaman etkileşimine göre (p = 0,001) ortanca anormal bulgu farkındalığı alt boyutu puanları farklılık göstermektedir. Semptomlar bakımından 21. günde idrarı kesik kesik yapma (p = 0,019), idrarda rahatsız edici koku, bulanıklık yaşama (p = 0,019), 30. günde idrarı tam boşaltamama hissi yaşama (p = 0,030) bakımından gruplar arasında fark olmakla birlikte ön test, 7. gün, 21. gün ve 30. günde geriye kalan semptomlar bakımından gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p > 0,05). Üriner sistem enfeksiyonu tanısı almış gebelere öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen eğitimin genel hijyen davranışlarını ve anormal bulgu farkındalığını olumlu yönde etkilediği ve belirli sağlık semptomlarını azaltmada etkili olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effect of the education given to pregnant women diagnosed with urinary tract infection on hygiene behaviours and symptoms. The study was carried out with a total of 36 pregnant women in a pretest-posttest randomised controlled design. The intervention group received genital hygiene education using the tell-what-you-learn method, while the control group received routine care. The data were collected on pretest, 7th day, 21st day and 30th day using the Descriptive Information Form, Genital Hygiene Behavior Scale and Symptom Follow-up Form. The mean age of the participants was 27.58 ± 3.93 years and the groups were similar in terms of sociodemographic and obstetric characteristics. In terms of mean general hygiene scores, mean general hygiene scores differed according to group-time interaction (p < 0.001). In terms of abnormal finding awareness, the median abnormal finding awareness sub-dimension scores differed regardless of group (p < 0.001) and according to group time interaction (p = 0.001). In terms of symptoms, although there was a difference between the groups in terms of intermittent urination on the 21st day (p = 0.019), experiencing unpleasant odour and turbidity in urine (p = 0.019), and experiencing a feeling of not being able to empty urine completely on the 30th day (p = 0.030), there was no significant difference between the groups in terms of the remaining symptoms on the pretest, 7th day, 21st day and 30th day (p > 0.05). It was determined that the education given to pregnant women diagnosed with urinary tract infection with the tell-what-you-learn method may positively affect general hygiene behaviours and awareness of abnormal findings and may be effective in reducing certain health symptoms.