Likopen ve askorbik asit'in in vitro sığır embriyo kültür medyumlarına ilavesinin embriyo gelişimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of lycopene and ascorbic acid on embryo development and quality supplement in vitro bovine embryo culture mediums
- Tez No: 925196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sunulan tez çalışmasında, enzimatik nitelikte olmayan Likopen ve Askorbik asit antioksidanlarının ayrı veya kombine gruplarının embriyo kültür medyumuna ilavesiyle oksidatif stresin azaltılıp elde edilen embriyo sayısı ve kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini, mezbahadan uygun koşullar altında laboratuvara getirilen 424 ovaryum oluşturdu. Ovaryum üzerindeki 2-8 mm çaptaki foliküller aspire edilerek oositler toplandı. Toplanan oositler kalitelerine göre sınıflandırıldı ve çalışmaya sadece A kalite immature oositler dahil edildi. Oositlerin maturasyon, fertilizasyon ve kültür süreçleri için IVF Bioscience firmasına ait ticari solüsyonlar kullanıldı. Oositlerin maturasyonu ve fertilizasyonu, 38,5˚C, %5,5 CO2 ve yüksek oranda nemli ortam sağlayan inkübatörde gerçekleştirildi. Maturasyonunu tamamlayan oositler fertilizasyon sürecine bırakıldı Fertilizasyon işlemi tamamlanan muhtemel zigotlar kültür ortamına alındıktan sonra, iki farklı antioksidanın ayrı ve kombine dozları ilave edilerek gruplara ayrıldı. Kültür işlemi %6 CO2, %6 O2, 38,5˚C ısı ve yüksek oranda nem içeren inkübatörde 6-9 gün süresince gerçekleştirildi. Fertilizasyon 0. gün kabul edilerek 6. günden itibaren IVC ortamında blastosist varlığı kontrol edildi. Gruplar arasındaki blastosist sayılarındaki farklılıklar istatistiksel olarak analiz edildi. Genel olarak kombine gruplardan elde blastosist ve blastosiste ulaşma oranları, kontrol ve likopen grubunun farklı dozlarından yüksek olduğu istatistiki olarak saptandı (P0,05). Çalışmada elde edilen blastosistlerden, her grupta en az 10'ar tane olacak şekilde TUNEL boyaması uygulandı. Blastosistteki hücre (iç hücre kümesi, trofektoderm, toplam hücre sayıları) ve apoptotik hücre sayıları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the aim was to reduce oxidative stress and improve both the quantity and quality of embryos by supplementing the embryo culture medium with non-enzymatic antioxidants, Lycopene and Ascorbic acid, either separately or in combination. The material of the study consisted of 424 ovaries, which were transported to the laboratory under appropriate conditions from a slaughterhouse. Follicles with 2–8 mm diameters on the ovaries were aspirated to collect oocytes. The collected oocytes were classified based on their quality, and only A-grade immature oocytes were included in the study. Commercial solutions from the IVF Bioscience company were used for the maturation, fertilization, and culture processes of the oocytes. Oocyte maturation and fertilization were carried out in an incubator providing a temperature of 38.5°C, 5.5% CO₂, and a highly humid environment. The oocytes that completed maturation were subjected to the fertilization process. After the fertilization process was completed, the presumptive zygotes were transferred to the culture medium, and they were divided into groups with the addition of different doses of two separate antioxidants, both individually and in combination. The culture process was conducted in an incubator with 6% CO₂, 6% O₂, a temperature of 38.5°C, and high humidity for 6–9 days. Regarding fertilization as day 0, blastocysts in the IVC medium were examined starting from day 6. The differences in blastocyst numbers among the groups were statistically analyzed. Overall, it was statistically determined that the number of blastocysts and the blastocyst formation rates obtained from the combined groups were higher than those of the control and lycopene groups at different doses (P0.05). From the blastocysts obtained in the study, at least ten blastocysts per group were subjected to TUNEL staining. The number of cells in the blastocysts (inner cell mass, trophectoderm, and total cell numbers) and apoptotic cell counts were determined.