Sarılop incir çeşidinde yüksek sıcaklık ve kuraklık stresi ile bazı uygulamaların fizyolojik ve morfolojik özellikler üzerine etkisi
The effect of high temperature and drought stress and some applications on physiological and morphological characteristics of sarilop fig variety
  1. Tez No: 925198
  2. Yazar: MEHMET ALİ KARGICAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmada küresel ısınma ile öngörülen yüksek sıcaklık ile kuraklığın ayrı ve birlikte sarılop çeşidine ait incir fidanları üzerine etkisinin belirlenmesi, yüksek sıcaklığa eşlik eden kuraklık stresi altındaki incir fidanlarında stres toleransını arttırmaya yönelik bazı uygulamalarının fizyolojik ve morfolojik değişimler üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle iki stresin doğada birlikte meydana geleceği düşünülerek, bitkinin bu kombine strese vereceği tepkiler incelenmiştir. Böylece, söz konusu stres faktörlerinin incirde etkileri belirlenebileceği gibi, çalışmada öngörülen soruna karşı çözüm önerileri de geliştirilebilmesi hedeflenmiştir. İncir Araştırma Enstitüsü'nde 2021 ve 2022 yıllarında yürütülen çalışmada, yüksek sıcaklık, kuraklık, yüksek sıcaklık + kuraklık, kuraklık (% 50), yüksek sıcaklık + kuraklık (% 50) olmak üzere beş farklı stres uygulamaları ile stres toleransını arttırmaya yönelik olarak glisin betain, prolin, brassinostreoid, salisilik asit, kaolin, melatonin uygulamalarının incir fidanlarında fizyolojik ve morfolojik etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla, uygulamaların öncesi ve sonrasında yaprak oransal su içeriği (%), elektrolit sızıntısı (%), klorofil yoğunluğu, yaprak sıcaklıkları (0C), stoma iletkenliği (mmol m-2s-1) ve klorofil tayini (mg/g) gibi analizler yapılmıştır. Ayrıca incir fidanlarında vejetasyon dönemi sonlarında uygulamaların etkinliğini belirlemek üzere sürgün uzunluğu, sürgün çapı, boğum sayısı, boğum arası uzunluk, yaprak sayısı gibi morfolojik ölçümler yapılmıştır. Deneme kapsamında elde edilen tüm bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, stres koşullarına karşı salisilik asit, melatonin ve glisin betain uygulamalarının stresi tolere etmede daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effects of high temperature and drought, both separately and in combination, as predicted by global warming, on fig saplings of the Sarılop variety, as well as to evaluate the physiological and morphological changes induced by certain treatments aimed at increasing stress tolerance in fig saplings under drought stress accompanied by high temperatures. Considering that these two stresses are likely to occur together in nature, the responses of the plant to this combined stress were analyzed. Thus, the study not only aimed to identify the effects of these stress factors on figs but also to develop potential solutions to the anticipated problem. In the study conducted at the Fig Research Institute in 2021 and 2022, the physiological and morphological effects of glycine betaine, proline, brassinosteroid, salicylic acid, kaolin, and melatonin applications, aimed at increasing stress tolerance, were determined in fig saplings under five different stress treatments: high temperature, drought, high temperature + drought, drought (50%), and high temperature + drought (50%). For this purpose, analyzes such as leaf relative water content (%), electrolyte leak (%), chlorophyll density, leaf temperatures (0C), stomatal conductivity (mmol m-2s-1) and chlorophyll determination (mg/g) were performed before and after the applications. has been made. Furthermore, at the end of the vegetation period, morphological measurements such as shoot length, shoot diameter, node number, internode length, and leaf number were conducted to assess the effectiveness of the treatments. When all findings obtained during the trials were generally evaluated, it was concluded that salicylic acid, melatonin, and glycine betaine applications were more effective in tolerating stress under the given conditions.