Üçlü-negatif meme kanseri hücrelerinde ısı şoku yanıtı inhibisyonunun karboplatin duyarlılığına ve ERCC1 gen ekspresyonuna etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of heat shock response inhibition on carboplatin sensitivity and ERCC1 gene expression in triple-negative breast cancer cells
- Tez No: 925201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Üçlü-negatif meme kanseri (TNBC) uygulanan tedavilere ya etkili bir yanıt göstermemekte ya da zamanla direnç geliştirmektedir. Karboplatin günümüzde TNBC tedavisinde halen sıklıkla kullanılan kemoterapötik bir ajandır ve DNA'da eklentilere yol açarak DNA hasarı oluşturur. Bu DNA hasarı türü hücrelerde nükleotit eksizyon onarımı (NER) tarafından onarılır ve hasarın onarım kapasitesini aşması durumunda hücre ölümü tetiklenir. ERCC1-XPF kompleksi bu eklentilerin eksizyonunda ve NER onarım sisteminde önemmli rol oynayan bir endonükleaz kompleksidir. Isı şoku yanıtı kanser hücrelerinin sağkalımında ve devamlılığında önemli rol oynayan bir stres yanıtı mekanizmasıdır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında TNBC hücrelerinde KNK437 uygulanarak elde edilecek ısı şoku yanıtı inhibisyonunun hücrelerde karboplatin duyarlılığına ve ERCC1 gen ekspresyonuna etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Projede model olarak insan üçlü negatif meme kanseri hücre hattı olan MDA-MB-231 hücreleri kullanıldı. Karboplatin ve KNK437'nin IC50 değerleri WST-8 sitotoksisite analizi ile belirlendi. ERCC1 gen ekspresyonu düzeyi tayini için real-time qPCR yöntemi kullanıldı. Karboplatin ve KNK437'nin tek başına ve birlikte kombinasyonun hücreler üzerindeki apoptotik ve nekrotik etkileri Annexin V testiyle akım sitometrede ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi GrapPad Prism ve REST programlarıyla yapıldı. Sonuç olarak, TNBC hücrelerinde 48 saatlik karboplatin ve KNK437 uygulaması sonucu ajanların IC50 değerleri sırayla 247,5 µM ve 89,74 µM olarak hesaplandı. Karboplatin ve KNK437'nin tekli ve kombine durumlarda ERCC1 gen ekspresyonunu sırasıyla %42,8; %49,5 ve %54,9 azalttığı gösterildi. Annexin V testi ile yapılan hücre ölümü deneyleri sonucunda karboplatin (1 mM) ve KNK437 (500 µM) kombine uygulamasının total ölü hücre oranını sadece karboplatin uygulamasına kıyasla %34,1 arttırdığı görüldü. İlginç olarak, sadece karboplatin uygulaması ile tetiklenen nekrotik ölümünün KNK437 ile kombine muamele durumunda apoptoza doğru kaydığı gösterildi. Bu bulgular doğrultusunda literatürde ilk kez MDA-MB-231 üçlü-negatif meme kanseri hücrelerinde KNK437 ile elde edilen ısı şoku yanıtı inhibisyonunun ERCC1 gen ekspresyonunu azaltarak karboplatin duyarlılığını arttırdığını gösterdik. Sonuçlarımız, TNBC tedavisinde KNK437'nin karboplatin ile kombine kullanımda terapötik avantaj sağlayacak bir potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast cancer (TNBC) either does not respond effectively to the treatments applied or develops resistance over time. Carboplatin is a chemotherapeutic agent that is still frequently used in the treatment of TNBC and causes DNA damage by causing adducts in DNA. This type of DNA damage is repaired by nucleotide excision repair (NER) in cells and cell death is triggered when the damage exceeds the repair capacity. The ERCC1-XPF complex is an endonuclease complex that plays an important role in the excision of these adducts and the NER repair system. The heat shock response is a stress response mechanism that plays an important role in the survival and continuity of cancer cells. In this master's thesis study, it was aimed to investigate the effects of heat shock response inhibition obtained by applying KNK437 to TNBC cells on carboplatin sensitivity and ERCC1 gene expression in cells. The human triple-negative breast cancer cell line MDA-MB-231 cells were used as a model in the project. The IC50 values of carboplatin and KNK437 were determined by WST-8 cytotoxicity assay. Real-time qPCR method was used to determine the level of ERCC1 gene expression. Apoptotic and necrotic effects of carboplatin and KNK437 alone and in combination on cells were measured by Annexin V test in a flow cytometer. Statistical analysis of the data was performed with GrapPad Prism and REST programs. As a result, after 48 hours of carboplatin and KNK437 application in TNBC cells, the IC50 values of the agents were calculated as 247.5 µM and 89.74 µM, respectively. It was shown that carboplatin and KNK437 decreased ERCC1 gene expression by 42.8%, 49.5% and 54.9% in single and combined conditions, respectively. As a result of cell death experiments performed with Annexin V test, it was observed that combined application of carboplatin (1 mM) and KNK437 (500 µM) increased the total dead cell ratio by 34.1% compared to carboplatin application alone. Interestingly, it was shown that necrotic death triggered by carboplatin application alone shifted towards apoptosis in case of combined treatment with KNK437. In line with these findings, we showed for the first time in the literature that the inhibition of heat shock response obtained with KNK437 in MDA-MB-231 triple-negative breast cancer cells increased carboplatin sensitivity by decreasing ERCC1 gene expression. Our results indicate that KNK437 has the potential to provide therapeutic advantage in combination with carboplatin in the treatment of TNBC.