دور صناديق التكافل الاجتماعية في تحسين الوضع المعيشي لمنتسبيها الاردن نموذجا
Sosyal dayanışma fonlarının üyelerinin yaşam standardını iyileştirmedeki rolü: Ürdün örneği
  1. Tez No: 925200
  2. Yazar: SUAAD QASEM HASAN AL-BAADANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAID AHMED MOHAMMED AL AZAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hayatta kalmanın en önemli unsurlardan biri, bir kişinin ailesiyle birlikte güven içinde yaşayabileceği normal bir standardın sağlanması ve gelecekte kendisini etkileyebilecek herhangi bir sakatlığa, ekonomik koşullardaki dalgalanmalara veya ilahi felaketlerin meydana gelmesine karşı önlem alınmasıdır. Buradan hareketle, dayanışma garantisi ilkesine dayanan sosyal dayanışma fonları, İslam dininin öğretilerinin kurallarına uygun olarak ve şirketlerin maddi menfaatini güvence altına almak isteyen geleneksel sigorta kurallarına aykırı olarak fertlerin çıkarlarını korumak için ortaya çıkmıştır. Sosyal dayanışma sigorta şirketleri, başta Arap ülkelerinde şubeleri olan Sosyal dayanışma şirketlerine sahip Ürdün olmak üzere tüm ülkelerde zaman içinde genişleyen İslami bir alternatif haline gelmiştir. Ürdün'de vatandaşların yaşam standartlarında bir düşüş olduğunu fark eden araştırmacı, bu çalışmada sosyal dayanışma fonlarını, koşullarını ve performanslarının üyelerine olumlu yansıyıp yansımadığını izlemeyi amaçlamıştır. Çalışmada araştırmacı, çalışmanın teorik çerçevesini belirlerken tarihsel; anket ve sosyal dayanışma fonlarının üyelerinden veri toplamak için bir araç olarak analiz ederken analitik; sosyal dayanışma sigorta şirketlerini ve fonlarının performansını izlerken tümevarımsal olmak üzere çeşitli yaklaşımlar izlemiştir. Çalışmanın temel bulguları, sosyal dayanışma fonlarının, üyelerinin çoğu için ortaya çıkan eksikliği kapatmada önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Ayrıca, bu fonların performansından memnun olmayanların oranı dikkate alındığında, sigorta şirketleri arasında çeşitli ve yüksek kaliteli hizmetler için yoğun bir rekabetin olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, sosyal dayanışma şirketlerinin, müşterilerin ekonomik koşullarına uygun yeni ve yenilikçi çözümler sunarak memnuniyetlerini ve beklentilerini karşılamak için gelişimlerini güçlendirmeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
One of the most important components of life is ensuring a normal standard for a person to live with his family in safety, and taking precautions for against any deficits that may affect them in the future, and also against fluctuations in economic conditions or the occurrence of divine disasters. This is why social solidarity funds, which are based on the principle of solidarity insurance, came to preserve the interests of individuals and meet their needs, and solidarity insurance companies are considered the safe means through which solidarity funds perform their tasks. Despite the expansion of solidarity insurance companies in the Arab countries, there is a decline in the standard of living due to inflation that has plagued the countries of the Middle East. The research aimed to analyze the performance of social solidarity funds and their impact on their members. The study adopted a qualitative and analytical approach to examine a survey that collected data from members of social solidarity funds, with a focus on monitoring the performance of cooperative insurance companies. The study revealed that social solidarity funds played a clear role in covering the deficit for a significant percentage of their members. There is intense competition among insurance companies to provide diverse and high-quality services, despite some dissatisfaction with the performance of these companies that may be attributed to the developmental weaknesses of cooperative insurance companies. It highlights the importance of social solidarity funds and the need to establish more of them to innovate new formats that align with the economic situation of clients, ensuring their satisfaction and meeting their expectations.