Çelik gömme kompozit kolon ve kirişli yüksek bir yapının yapısal tasarımı ve performans analizi
Structural design and performance analysis of a structure with steel encased composite column and beam
- Tez No: 925210
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Betonarme ve çelik profilin birlikte kullanımıyla oluşturulan kompozit kesitler, özellikle yüksek yapılar gibi özel binaların stabilitesi açısından tasarımlarda verimlilik sağlayan bir çözüm sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, çelik gömme kompozit kolon ve kirişli yüksek bir yapının tasarımı yapılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan performans analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; yüksek yapıların tarihsel sürecine değinilerek konu ile ilgili giriş ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) ve Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları (ÇYTHYE-2018) hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde; tez konusunu oluşturan kompozit kesitli yüksek yapının ön tasarımı gerçekleştirilmiştir. Kullanım amacı ofis olan 20 katlı bir yapı planı oluşturularak mod birleştirme yöntemiyle deprem hesabı yapılmıştır. Üçüncü bölümde; doğrusal ve doğrusal olmayan analizler gerçekleştirilmiş, doğrusal olmayan hesap yöntemi için gerekli davranış modelleri taşıyıcı sistem elemanlarına tanımlanmıştır. PEER veri tabanından alınan on bir farklı deprem kaydı basit ölçeklendirme yöntemiyle ölçeklendirilerek, yirmi iki adet zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen veriler tablo ve şekiller yardımıyla gösterilmiştir. Çalışmanın son bölümünde analiz sonuçlarına yönelik açıklamalar yapılarak elde edilen verilerin hedeflenen performans seviyelerince uygunluğu tespit edilmiş, doğrusal olmayan hesap sonuçlarına göre taşıyıcı sistemin TBDY-2018' de öngörülen Göçmenin Önlenmesi performans hedefini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite sections created by the combined use of reinforced concrete and steel profiles offer a solution that provides efficiency in designs, especially in terms of the stability of special buildings such as high-rise buildings. In this thesis, a high structure with steel encased composite columns and beams was designed and performance analysis was carried out nonlinear time history analysis. In the first part; the historical process of high-rise buildings was mentioned, and information about the Turkey Building Earthquake Code-2018 (TBEC-2018) and Design, Calculation and Construction of Steel Structures (DCCSS-2018) was presented. In the second part; the preliminary design of the high-rise building in question has been carried out. A 20-storey building plan, planned to be used as an office building, was created and earthquake calculations were made using the Mode Combination Method. In the third part; linear and nonlinear analyses were carried out and the behavioral models required for the nonlinear calculation method were defined as the structural system elements. Eleven different earthquake records obtained from the PEER database were scaled with the simple scaling method, and a total of twenty-two the nonlinear time history analysis was performed. In the last part, explanations were made about the results of the analysis, and according to the nonlinear calculation results, the structure provided the Prevention of Collapse performance target foreseen in TBEC- 2018.