Ağrısı olan yaşlı bireylerde akılcı ilaç kullanımının incelenmesi
Investigation of rational drug use in elderly individuals with pain
  1. Tez No: 925217
  2. Yazar: HAVVA YILMAZ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma ağrısı olan yaşlı bireylerde akılcı ilaç kullanım bilgisini incelemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesine başvuran 65 yaş ve üzeri, ağrısı olan, ilaçlarını kendi alan, iletişim sorunu olmayan, Türkçe konuşan, anlayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 383 birey oluşturdu. Araştırmada veri toplam aracı olarak Tanılama Formu, Geriatrik Ağrı Ölçeği, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, t-testi, tek yönlü varyans (Anova) testi, pearson korelasyon analizinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to examine the knowledge of rational drug use in elderly individuals with pain. The universe of the study consisted of 383 individuals aged 65 and over who applied to a state hospital, had pain, took their own medications, had no communication problems, spoke and understood Turkish, and agreed to participate in the study. Diagnostic form, Geriatric Pain Scale, Katz Activities of Daily Living Scale and Rational Drug Use Scale were used asdata collection tools in the study. Descriptive statistical analyses, t-test, oneway variance (Anova) test, and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data.