Yaşlı bireylerin akılcı ilaç kullanımının ve uygunsuz ilaç kullanım sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of rational drug use and frequency of inappropriate drug use in elderly individuals
- Tez No: 877662
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşlı bireylerin akılcı ilaç kullanımının ve uygunsuz ilaç kullanım sıklığının değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 65 yaş ve üstü bireylerin akılcı ilaç kullanımının değerlendirilmesi ve 2019 Beers kriterleri kullanılarak uygunsuz ilaç kullanım sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri sorgulayan sorular ile ilaç kullanım alışkanlıklarını değerlendirme amaçlı sorular ve kullandıkları ilaçları belirlemek için oluşturulan soruları içeren araştırma anketi uygulanmıştır. Veriler SPSS 20.0 ile analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of rational drug use and frequency of inappropriate drug use in elderly individuals Objective: The aim of our study was to evaluate the rational drug use of individuals aged 65 years and older who applied to the outpatient clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, who accepted to participate in the study and gave concent, and to determine the frequency of inappropriate drug use using the 2019 Beers criteria. Materials and method: Our study, which is a descriptive and cross-sectional study, was conducted face-to-face through a questionnaire. The participants who agreed to participate in the study were administered a research questionnaire including questions about sociodemographic characteristics, questions to evaluate drug use habits and questions to determine the drugs they use. The data were analysed and interpreted with SPSS 20.0.