Kadın futbolcularda teknik, antropometrik ve motorik özelliklerin lig seviyesine göre değerlendirilmesi
Evaluation of technical, anthropometric and motoric characteristics of female football players according to league level
  1. Tez No: 925219
  2. Yazar: İBRAHİM TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın futbolcularda teknik, antropometrik ve motorik özelliklerin lig seviyesine göre değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya, Türkiye Kadınlar Futbol 2. ve 3. Liglerinde oynayan 35 (2. Lig: n;17, yaş; 19,1±3,4 boy; 161,4±6,6 cm, kilo; 53±5,8 kg, bkı; 19,7±1,9 kg/m², spor deneyimi; 7,2±3,3 ve 3. Lig: n;18, yaş; 16,3±1,4 boy; 159,7±5 cm, kilo; 54,6±5,1 kg, bkı; 21,4±1,6 kg/m², spor deneyimi; 4,6±2,3 yıl) oyuncu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların antropometrik ve motorik performans değerleri için; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, 20 m sürat, 20 m geri sürat, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, otur uzan eriş, T-test, sağlık topu atma(2 kg), 30-15 Intermittent fitness testi (IFT) ve 7x35 m tekrarlı sprint testleri uygulanırken, teknik performanslarını belirlemek için; 12 m slalom(toplu ve topsuz), Mor-Christian Genel Futbol Yetenek Testlerinden şut, top sürme ve pas verme testleri uygulanmıştır. Katılımcıların test verileri SPSS 22 paket programına aktarılarak, tanımlayıcı istatistikleri için medyan, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Kadın futbolcuların lig seviyelerine göre bazı teknik ve motorik özellikleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 2. Ligde mücadele eden sporcuların yaş, spor deneyim yaşı, 20 m sürat, 20 m geri sürat, t-test, 7x35 m anaerobik sprint, 30-15 IFT, 12 m slalom(toplu–topsuz), top sürme ve şut değerleri 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate technical, anthropometric and motoric characteristics in female football players according to league level. For this purpose, 35 female soccer players (2nd League: n;17, age; 19,1±3,4 years, height; 161,4±6,6 cm, weight; 53±5,8 kg, BMI; 19,7±1,9 kg/m², sports experience; 7,2±3,3 and 3. League: n;18, age; 16,3±1,4 height; 159,7±5 cm, weight; 54,6±5,1 kg, BMI; 21,4±1,6 kg/m², sports experience; 4,6±2,3 years) participated voluntarily. For anthropometric and motoric performance values of the athletes; height, body weight, body mass index, 20 m sprint, 20 m back sprint, standing long jump, vertical jump, sit reach reach, T-test, medicine ball throwing (2 kg), 30-15 Intermittent fitness test (IFT) and 7x35 m repeated sprint tests were applied; 12 m slalom (with and without ball), shooting, dribbling and passing tests from Mor-Christian General Soccer Ability Tests were applied. The test data of the participants were transferred to the SPSS 22 package program and median, minimum and maximum values were calculated for descriptive statistics. Significant differences were found between some technical and motoric characteristics of female soccer players according to league levels.