Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin öz kontrol ve öz yönetim düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-control and self-management levels and leadership orientations of sports management department students
- Tez No: 925224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SERİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor yöneticisi adaylarının öz kontrol ve öz yönetim düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, çalışmanın diğer bir amacı, öğrencilerin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre öz kontrol ve öz yönetim düzeyleri ile liderlik yönelimlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma, nicel araştırma yöntemleri doğrultusunda ilişkisel tarama modeli ve nedensel karşılaştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 200 gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılara, kişisel bilgi formu, Öz Kontrol ve Öz Yönetim Ölçeği ve Liderlik Yönelimi Ölçekleri uygulanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler, bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, cinsiyetin öz kontrol, öz yönetim ve liderlik yönelimi düzeylerinde belirleyici bir değişken olmadığı ve kadın ve erkeklerin benzer özellikler sergiledikleri anlaşılmıştır. Araştırma bulguları, 18-22 yaş arasındaki katılımcıların öz kontrol ve öz yönetim alt boyutları arasında yer alan kendini güçlendirme boyutunun daha yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Aynı yaş grubundaki katılımcıların dönüşümsel liderlik yönelimi gösterdiği belirlenmiştir. Sınıf değişkenine göre öz kontrol ve öz yönetim düzeylerinde farklılıklar gözlemlenmiş ve 1. sınıf öğrencilerinin bu açıdan daha iyi seviyede oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, sınıf değişkenine bağlı olarak, insana yönelik liderlik, yapıya yönelik liderlik ve dönüşümsel liderlik boyutlarında farklılıklar tespit edilmiş olup, 1. sınıf öğrencilerinin bu boyutlarda daha iyi performans sergiledikleri anlaşılmıştır. Karizmatik liderlik boyutunda ise sınıf değişkeninin belirleyici bir rol üstlenmediği, ancak öz kontrol ve öz yönetim düzeyi ile liderlik yönelimi arasında zayıf da olsa pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between the self-control and self-management levels and leadership orientations of sports manager candidates. Another purpose of the study is to compare students' self-control and self-management levels and leadership orientations according to some socio-demographic variables. For the purpose of the study, relational screening method and causal comparison method were used. The population of the research consists of students of Istanbul Gelişim University School of Physical Education and Sports, and the sample consists of 200 volunteer students determined by simple random sampling method. A personal information form, Self-Control and Self-Management Scale and Leadership Orientation scales were applied to the participants. The data obtained was recorded in the SPSS 25 package program. Independent sample T test and Oneway ANOVA analysis were applied as statistical analysis. As a result, it was understood that gender was not a determining variable at the level of self-control, self-management and leadership orientation, and that men and women showed similar characteristics. It was understood that the self-control and self-management sub-dimension of the participants between the ages of 18-22 were at a better level in the self-empowerment dimension. It was also determined that participants between the ages of 18-22 showed a Transformational Leadership orientation. It was determined that there was a difference in the level of self-control and self-management according to the grade variable and that the first grade students were at a better level. It was determined that there were differences in the dimensions of people-oriented leadership, structure-oriented leadership and transformational leadership according to the class variable, and that the students in the first grade were at a better level. It is understood that the class variable does not play a determining role in the charismatic leadership dimension. It was determined that there were weak positive relationships between self-control and self-management levels and leadership orientation.