Yaratıcı drama eğitiminin spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin liderlik becerileri üzerine etkisi
The effect of creative drama method on the leadership skills of students of department of sports managements
  1. Tez No: 431828
  2. Yazar: ÖVÜNÇ ERDEVECİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yaratıcı drama; bir grubu oluşturan üyelerin yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, bir amacın, bir düşüncenin, doğaçlama, rol oynama (rol alma) vd. tekniklerden yararlanılarak canlandırılmasıdır (Adıgüzel 2013). Yapılan birçok araştırma dramanın eğitim amaçlı kullanıldığında iletişim, kendine güven, empati (duygudaşlık), karar verme, topluluk içinde rol alma vb. gibi birçok beceriyi geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma drama yoluyla liderlik becerilerinin gelişip gelişmeyeceğini ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 2015-16 eğitim öğretim yılı Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği birinci sınıf öğrencileri (deney grubu) ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü birinci sınıf öğrencileri (kontrol grubu) 75+ 75 toplam 150 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırmada, eşitlenmemiş kontrol gruplu ön test - son test yarı deneysel desende bir araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma son test sonuçlarından beş ay sonra çalışmanın kalıcılığını ölçmek amacıyla“Kalıcılık Testi”uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde SPSS 16 paket program kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde grup içi ön test ve son test sonuçları arasındaki fark“t”testi ve gruplar arası son test sonuçları arasındaki fark“Kovaryans”analiziyle ölçülmüştür. Araştırmanın sonuçları deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrencilerinin ön test ve son test sonuçları genel bilgiler kısmındaki değişkenlere göre teker teker incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda deney grubunda tüm alt boyutlarda ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı fark bulunurken kontrol grubunda alt boyutlarda herhangi anlamlı bir farka rastlanamamıştır. Son test skorları açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı fark olup olmadığı incelendiğinde deney grubunun pozitif yönlü anlamlı farklılığı ispat edilmiştir. Son test ölçek uygulamasından beş ay sonra ölçeğin geneli için uygulanan kalıcılık testinde, liderlik becerisinin kalıcılığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında yaratıcı drama yönteminin öz liderlik becerisinin gelişiminde anlamlı etkisi vardır denilebilir
Özet (Çeviri)
Creative drama is the animation of a goal or an idea based on the life experiences of members of a group by using techniques such as improvisation and acting (Adıgüzel 2015). Research has shown that when drama is used for educational purposes, it improves many skills such as communication, self-confidence, empathy, decision making and being active in society. This study has been designed to find out whether leadership skills can be developed through the drama method. The study group consists of first – year students at the Sports Management (Test group) and Coaching Education (Control group) at Ankara University Faculty of Sports Sciences. There are a total of 150 students, with 75 students in each group. This study is a Pretest – Posttest Nonequivalent Groups Quasi – Experiment design. In the study, a“ Retention Test”was carried out following the last test results to assess the retention of the study. In the analysis of the quantitative data, the difference between the pretest and posttest results of the groups were assessed using the“t”test and difference between the posttest results of the groups were assessed using“Covariance”analysis. The results of the research have been studied in detail based on the pretest and posttest results of the students in the experimental group and control group with the variables in the general information part in the self leadership questionaire. A significant difference has been found in all subheadings in pretest and posttest groups in the experimental group. On the other hand, no significant difference has been found in the control group in the subheadings. When the possibility of a significant difference between the experiment group and the control group is studied in terms of test scores, a positive meaningful difference has been proved in the experiment group. The retention test has shown that the leadership skills is still permanent after five months following drama practice. Based on the results obtained, it can be said that the creative drama method has a significant effect on improving leadership skills.