Doğal dil işleme ile otomatik doküman doğrulama
Automatic document verification with natural language processing
- Tez No: 925231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Doküman doğrulama, orijinal özet dokümanın orijinal tam metin doküman üzerinde doğrulanması işlemidir. Bu doğrulama süreçlerinde anlamsal kontrol oldukça kritiktir. Anlamsal doğrulamaya daha az odaklanan birçok güncel yaklaşımdan farklı olarak bu çalışmada, özellikle orijinal doküman veya dokümanlar için üretilen özetin tutarlılığını anlamsal olarak kontrol etmek amacıyla Doğal Dil İşleme tekniklerine dayalı bir otomatik doküman doğrulama sistemi tasarlanmıştır. Soyut özetlerin orijinal tam metin dokümanlar üzerinde doğrulanması Transformer tabanlı model aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmada deneysel dokümanlar finansal türe ait seçilmiş olduğundan Reuters finansal veri seti ile eğitim yapılarak Transformer modeli oluşturulmuştur. Önerilen Transformer tabanlı anlamsal doküman doğrulama yaklaşımı, orijinal tam metin ve özet dokümanlar üzerinde test edilmiştir. Sistem, birçok Doğal Dil İşleme modelinde olduğu üzere, tam metin ve özet dokümanlar üzerinde veri ön işleme ve yazım denetimi işlemlerini uygulayarak başlamaktadır. Daha sonra özet doküman tam metin doküman üzerinde doğrulanacağı için Simhash ve Cross Encoder metin benzerliği algoritmaları kullanılarak tam metin doküman cümlelerinden özet doküman cümlelerine en çok benzeyen cümleler belirlenmiştir. Bu sezgisel bir yaklaşımdır ve özet içinde yer alan her cümlenin tam metin dokümanda hangi cümlelerle ilişkili olduğu tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Özet doküman cümlesine en yakın (benzeyen) iki orijinal tam metin doküman cümlesi seçilmiştir. Daha sonra bu orijinal tam metin doküman cümleleri eğitilmiş Transformer modeline girdi olarak verilmiştir, orijinal tam metin cümlelerinin soyut bir özeti üretilmiştir. Son aşamada orijinal özet ile Transformer modelinin ürettiği özet, benzerlikleri açısından hem Simhash hem de Cross Encoder metin benzerliği algoritmalarıyla karşılaştırılmış ve ortalama doküman doğrulama doğruluğu hesaplanmıştır. Önerilen Transformer tabanlı anlamsal doküman doğrulama sistemi, Reuters veri kümesindeki finansal dokümanlar üzerinde ortalama %84.1 anlamsal doküman doğrulama doğruluğu elde etmiştir. Bu çalışma, doküman doğrulamayı otomatikleştirmenin günümüz teknolojileri ile mümkün olduğunu göstermiştir. Hem Transformer hem de cümle gruplama tekniklerini ustalıkla bütünleştirerek otomatik soyut özetlemenin önünü açmış, insan özetlerinin yerine otomatik özetlerin başarı ile kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Document verification is the process of verifying an original summary document on the original full-text document. Semantic control is very critical in these verification processes. Unlike many current approaches that are less focused on semantic verification, in this study, an automatic document verification system based on Natural Language Processing techniques was designed to semantically check the consistency of the summary produced especially for the original document or documents. Verification of abstract summaries on original full-text documents was done through the Transformer-based model. Since the experimental documents in the study were selected to belong to the financial type, the Transformer model was created by training with Reuters financial dataset. The proposed Transformer-based semantic document verification approach was tested on the original full-text and summary documents. As in many Natural Language Processing models, the system starts by applying data pre-processing and Spell Checker operations on full-text and summary documents. Then, since the summary document will be verified on the full-text document, the sentences most similar to the summary document sentences from the full-text document sentences were determined by using Simhash and Cross Encoder text similarity algorithms. This is an intuitive approach, attempting to predict which sentences in the full-text document are associated with each sentence included in the summary. The two original full-text document sentences closest (similar) to the summary document sentence were selected. Then, these original full text document sentences were given as input to the trained Transformer model, producing an abstract summary of the original full-text sentences. Finally, the transformer model produced an abstract summary of original full-text sentences. In the last stage, the original summary and the summary produced by the Transformer model were compared with both Simhash and Cross Encoder text similarity algorithms in terms of their similarities, and the average document verification accuracy was calculated. The proposed Transformer-based semantic document verification system achieved an average of 84.1% semantic financial document verification accuracy on the financial documents in the Reuters financial dataset. This study has demonstrated that document verification can be automated using modern-day technologies. By skillfully integrating both Transformer and sentence grouping techniques, the way has been paved for automated abstract summarization, showcasing the potential for the successful utilization of automated summaries in place of human-generated ones.