Osmaniye ilinde Devlet ve Kolej Anaokulunda Eğitim gören çocuklarınokul öğünlerinin, besin güvencelerinin ve beslenme süreci anne tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of school meals, food security andmother's attitudes towards nutrition process ofchildren studying in state and collegekindergartens in Osmaniye Province
  1. Tez No: 925230
  2. Yazar: SEMİHA HÜDA ULUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma devlet ve kolej anaokulunda eğitim gören çocukların okullarda servis edilen öğünlerden aldıkları enerji, mikro ve makro besin öğesi farklılıklarının incelenmesi, hanehalkı besin güvence durumları ile beslenme süreci anne tutumları arasındaki farkların ortaya konulması, hanehalkı besine ulaşılabilirliğinin bir günlük besin tüketim kaydından elde edilen besin öğesi alım miktarları ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Osmaniye ilinde bulunan Makbule Hanım Anaokulu, Bahçeşehir Koleji Anaokulu ve Mini Gündüz Bakımevi öğrencileri basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilerek 167 kişi (84 kız, 83 erkek) olarak dahil edilmiştir. Araştırmada çocukların demografik özellikleri belirlemeye yönelik sorular, gelişimlerini saptayabilmeye yönelik antropometrik ölçümler, hanehalkı besin güvencesini ölçebilmeye yönelik sorular, annelerin çocuklarının besleme süreci ile ilişkili duygu, düşünce ve yaklaşımlarını değerlendirmeye yönelik sorular sorulmuş ve besin öğesi alımlarını saptayabilmek için bir günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Annelerin besleme süreci ile ilişkili duygu, düşünce ve yaklaşımlarını saptamak amacıyla Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği ve besin güvencesini değerlendirebilmek için Hanehalkı Besine Ulaşılabilirlik Ölçeği-Kısa Formu (HHFSSM-SF) kullanılmıştır. Devlet ve özel okullarda eğitim gören çocukların besin güvencesi durumları karşılaştırıldığında, anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (pc).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the differences in energy, micro and macro nutrients that children studying in state and college kindergartens receive from meals served in schools, to reveal the differences between household food security status and maternal attitudes towards the nutrition process, and to determine the relationship between household food accessibility and nutrient intake amounts obtained from one-day food consumption records. The students of Makbule Hanım Kindergarten, Bahçeşehir College Kindergarten and Mini Day Care located in Osmaniye province were included in the study as 167 people (84 girls, 83 boys) selected by simple random sampling method. In the study, questions were asked to determine the demographic characteristics of the children, anthropometric measurements were taken to determine their development, questions were taken to measure the food security of the household, questions were asked to evaluate the feelings, thoughts and approaches of the mothers regarding the feeding process of their children, and a daily food consumption record was taken to determine their nutrient intake. The Feeding Process Maternal Attitudes Scale was used to determine mothers' feelings, thoughts and approaches related to the feeding process, and the Household Food Accessibility Scale-Short Form (HHFSSM-SF) was used to assess food security. When the food security status of children studying in public and private schools was compared, a significant difference was found (pc).