Erdemli toplum inşasında Kur'âni metot
Qur'anic method for building a virtuous society
- Tez No: 925245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Erdemli toplum inşası, her bireyin ahlâkî değerlerle donanmış olduğu, adaletin, merhametin ve hoşgörünün egemen olduğu bir yaşam alanı oluşturmayı hedefler. Bu bağlamda, Kur'ân, yalnızca bir inanç metni olmanın ötesinde, bireylerin ve toplumların yaşamını yönlendiren kapsamlı bir rehber niteliğindedir. Kur'ânî metot, bireylerin manevi ve ahlâkî gelişimlerini desteklerken, toplumsal dayanışmayı, adaleti ve eşitliği ön planda tutarak, erdemli bir toplumun inşasına katkıda bulunur. Kur'ân, insanın yaratılışına dair derin anlayışlar sunarken, bireylerin sorumluluklarını da hatırlatır. İyi bir insan olmak, sadece bireysel bir hedef değil, aynı zamanda toplumsal bir gerekliliktir. Bu nedenle, Kur'ân'da vurgulanan ahlâkî değerler, bireylerin kendi iç dünyalarında oluşturacakları bir dönüşümle başlar ve bu dönüşüm, toplumsal yapıya yansır. Bu çalışma, erdemli bir toplum inşasında Kur'ânî metodun önemini ve etkisini ele almayı amaçlamaktadır. Kur'ân'ın rehberliğinde, bireylerin ve toplumların nasıl daha adil, merhametli ve erdemli bir yaşam sürmeleri gerektiğini keşfedeceğiz. Sonuç olarak, bu metot, insanları ve toplumları şekillendiren, yüksek ahlâkî değerlerle dolu bir yaşamın kapılarını aralayacaktır. Erdemli bir toplum için atılacak her adım, insanlık için daha aydınlık bir geleceğin temellerini oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction of a virtuous society aims to create a space where each individual is equipped with moral values, and where justice, compassion, and tolerance prevail. In this context, the Qur'an is not merely a text of belief, but a comprehensive guide that directs the lives of individuals and societies. The Qur'anic methodology supports the spiritual and moral development of individuals while prioritizing social solidarity, justice, and equality, thus contributing to the construction of a virtuous society. While the Qur'an offers profound insights into human creation, it also reminds individuals of their responsibilities. Being a good person is not only an individual goal but also a societal necessity. Therefore, the moral values emphasized in the Qur'an begin with a transformation within the individual, which subsequently reflects upon the structure of society. This study aims to explore the significance and impact of the Qur'anic method in the construction of a virtuous society. Under the guidance of the Qur'an, we will examine manner. In conclusion, this method opens the doors to a life filled with high moral values, shaping both individuals and societies. Every step taken toward a virtuous society lays the foundation for a brighter future for humanity.