Tiroid kanseri hastalarında gen füzyonlarının incelenmesi
Investigation of gene fusions in thyroid cancer patients
- Tez No: 925244
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tiroid kanseri, endokrin kanserler arasında en yaygın görülen malignite türüdür. Türkiye' de son yıllarda yeni vaka sayısı giderek artış göstermektedir. Çoğu tiroid kanserinin progresyonu yavaş seyretmesine rağmen, artış gösteren vaka sayısı karsinomlarda protoonkogenlerin araştırılmasına ve onları hedefleyen tedavilere yönelmeye sebep olur. Birçok kanserde sürücü onkojenik mutasyonları olarak bilinen füzyon genleri, iki ya da daha fazla genin parçalarının birleşmesine yol açan kimerik genlerdir. Aynı ya da farklı kromozomlardaki kırılmaların ve tekrar birleşmelerin sonucunda gen füzyonları oluşması ile kromozomal yeniden düzenlemeler meydana gelir. Yeniden gen düzenlemeleri bulunması füzyon varlığını işaret etmektedir. Füzyon genleri, tiroid kanseri ve çeşitli kanser türlerinin tanısı ve hedefli ilaç tedavisi belirlenebilmesi için yararlı biyobelirteçler olarak kabul edilmiştir ve klinikte uygulamaya alınmıştır. Tez çalışmamız füzyonu hedefleyen tirozin kinaz inhibitör tedavilerinden hastaların faydalanarak progresyonsuz sağkalım ve kaliteli yaşam süreci elde edilebilmesine olanak sağlanacağı düşüncesiyle planlanmıştır. Projemiz papiller tiroid kanseri hastalarında hızlı Idylla genefusion testi ile ALK, ROS1, RET gen füzyonlarının tespiti, ALK, ROS1, RET ekspresyon dengesizliği, NTRK 1/2/3 ekspresyon dengesizliği ve MET Ekzon 14 atlama mutasyonlarının incelendiği ilk çalışmadır. Araştırma çerçevesinde genel cerrahi kliniğinde tiroid kanseri tanısı ile opere edilen hastalarda ALK, ROS1, RET için belirlenmiş gen füzyonlarının tespiti, ALK, ROS1, RET yeniden düzenlemeleri, NTRK 1/2/3 yeniden düzenlemeleri ve MET Ekzon 14 atlama mutasyonlarının tespiti multipleks ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu ile sağlanmış ve bunların klinik ve patolojik parametrelerle olan ilişkisi belirlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda hastalarda NTRK3 ekspresyon dengesizliği ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak sınırda anlamlılık saptanmıştır (p=0.05). İleride yapılacak alternatif analizler ile vaka sayısı arttırılarak tiroid kanserinde tirozin kinaz hedefli tedavi gelişiminde yeni çalışmalara ışık tutulabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common malignancy among endocrine cancers. The number of new cases has been increasing in Turkey in recent years. Although the progression of most thyroid cancers is slow, the increasing number of cases has led to the investigation of proto-oncogenes in carcinomas and to the treatment of them. Fusion genes, known as driver oncogenic mutations in many cancers, are chimeric genes that cause parts of two or more genes to combine. Chromosomal rearrangements occur as a result of gene fusions occurring as a result of breaks and recombinations in the same or different chromosomes. The presence of gene rearrangements indicates the presence of fusion. Fusion genes have been accepted as useful biomarkers for the diagnosis of thyroid cancer and various cancer types and for the determination of targeted drug therapy and have been put into practice in the clinic. Our thesis study was planned with the idea that patients could benefit from fusion-targeted tyrosine kinase inhibitor treatments and achieve progression-free survival and quality of life. Our project is the first study to investigate the detection of ALK, ROS1, RET gene fusions, ALK, ROS1, RET expression imbalance, NTRK 1/2/3 expression imbalance and MET Exon 14 skipping mutations in papillary thyroid cancer patients with the rapid Idylla genefusion test. Within the scope of the research, the detection of ALK, ROS1, RET gene fusions, ALK, ROS1, RET rearrangements, NTRK 1/2/3 rearrangements and MET Exon 14 skipping mutations in patients who were operated with the diagnosis of thyroid cancer in the general surgery clinic were provided with multiplex reverse transcriptase polymerase chain reaction and their relationship with clinical and pathological parameters was determined. As a result of our study, a statistically borderline significance was found between NTRK3 expression imbalance and gender in patients (p=0.05). We anticipate that future alternative analyses will increase the number of cases and shed light on new studies in the development of tyrosine kinase-targeted treatments for thyroid cancer.