Yaş kedi mamalarında bisfenol A, bisfenol B, bisfenol E ve bisfenol F düzeylerinin araştırılması ve risk değerlendirmesi
Investigation and risk assessment of bisphenol A, bisphenol B, bisphenol E and bisphenol F levels in wet cat foods
- Tez No: 925246
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YİPEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sentetik organik bileşiklerden olan Bisfenoller endüstriyel üretimde kullanılan monomerlerdir. Bisfenoller üreme, sinir ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere toksik etkileri dolayısıyla endokrin bozucu kimyasallar içerisinde sınıflandırılmaktadır. Neden oldukları toksik etkilere rağmen bisfenollerin üretimleri ve kullanımları gün geçtikçe artmaktadır. Bisfenoller; raf ömrü ve içerik kalitesiyle ilgili sağladığı avantajlar nedeniyle gıda ambalajlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bisfenoller arasında ilk sentezlenen Bisfenol A'nın toksik etkileri nedeniyle gıdayla temas eden ürünlerde kullanımlarının kısıtlanmasıyla yerini (başlıca BFB, BFC, BFE, BFF, BFP, BFS, BFZ, BDP, BFAF, BFAP, BFPH vb.) analogları almaya başlamıştır. Analoglarının da Bisfenol A gibi ambalajlardan gıdalara göç (migrasyon) edebilme ve benzeri toksik etki potansiyelleri nedeniyle tüketimlerine bağlı insan sağlığı risk değerlendirmesi çalışmalarına ilgi artmaktadır. Diğer yandan benzer şekilde diyetlerinde ambalajlı gıda tüketimi önemli yer tutan kedi ve köpekler üzerindeki çalışmalar oldukça sınırlıdır. Çalışmada farklı hayvansal içeriğe sahip yavru (n=36) ve yetişkin (n=60) konserve ve poşet yaş kedi mamalarında BFA ve analoglarının (BFB, BFE ve BFF) konsantrasyonlarının yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) analiziyle araştırılması ve tüketimlerine bağlı sağlık riskinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ortalama BFA, BFB, BFE ve BFF konsantrasyonları (μg kg-1) yavru kedi konserve yaş mamalarda sırasıyla 11.73, 4.96, 4.78, 10.53; yavru kedi poşet yaş mamalarda sırasıyla
Özet (Çeviri)
Bisphenols, which are synthetic organic compounds, are monomers used in industrial production. Bisphenols are classified as endocrine disrupting chemicals due to their toxic effects, especially on the reproductive, nervous and immune systems. Despite the toxic effects they cause, the production and use of bisphenols are increasing day by day. Bisphenols are also widely used in food packaging due to their advantages in terms of shelf life and content quality. Due to toxic effects and limitation of use, Bisphenol A, which is the first synthesized bisphenol has begun to be replaced by analogues (mainly BFB, BFC, BFE, BFF, BFP, BFS, BFZ, BDP, BFAF, BFAP, BFPH etc.). Due to the fact that migrate from packaging to food and similar toxic effect potentials, interest in human health risk assessment studies of analogues related to their consumption is increasing. On the other hand, studies on cats and dogs, whose diets include packaged food consumption, are quite limited. The aim of the study was to investigate the concentrations of BFA and its analogs (BFB, BFE and BFF) in canned and pouch wet kitten (n=36) and adult (n=60) cat foods with different animal content by high-performance liquid chromatography (HPLC) analysis and to assess the health risk associated with their consumption. The mean concentrations (μg kg-1) of BFA, BFB, BFE and BFF in canned wet kitten foods were 11.73, 4.96, 4.78, 10.53, respectively; were