Devrim sonrası İran sinemasında çocuk imgesi: Din sosyolojisi açısından bir inceleme
The image of the child in post revolutionary Iranian cinema: An examination from the aspect of sociology of religion
- Tez No: 925266
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Devrim Sonrası İran Sinemasında Çocuk İmgesi Din Sosyolojisi Açısından Bir İnceleme adlı yüksek lisans tez çalışmasında, İran'da sinemanın tarihsel gelişimi ve kaynağı, sinema çocuk ilişkisi ve Devrim sonrası İran sinemasında çocuk imgesinin işlendiği örnekler izah edilmeye çalışılmıştır. İran sinemasını anlayabilmek için sinema tarihinin incelenmesinin yeterli olmaması ek olarak İran toplumunun kırk yılına etki etmiş olan Devrim sürecinin de incelenmesi gerekir. Devrimin siyasi sonuçları ile beraber getirilen yeni sistem sinemanın uygulama sahasına etki etmiş olsa da İran da sinemanın kaynaklarının çok eskilere dayandığı söylenebilir. Çalışmamız kapsamında İran'ın devrim öncesi sinema tarihi, devrim sonrası sinema tarihi, sinemanın kaynağı ve İran Edebiyatının İran sinemasının gelişimine katkısı incelenmiştir. İkinci bölümde sinema da çocuk imgesi, çocuk tanımları ve çocukluk kavramı ayrıca çocukların gelişim dönemleri de incelenmiştir. Son bölümde ise 2000 yılı sonrasında İran da çekilmiş ulusal ve uluslararası alanda ödül almış çocuk imgesinin başat faktör olduğu filmler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, titled“An Examination of the Image of Children in Post-Revolutionary Iranian Cinema from the Perspective of the Sociology of Religion,”explores the historical development and origins of cinema in Iran, the relationship between cinema and children, and examples of how the image of children is portrayed in post-revolutionary Iranian cinema. Understanding Iranian cinema requires more than just examining its history; it also involves studying the revolutionary process that has shaped Iranian society for forty years. While the political outcomes of the revolution significantly influenced the field of cinema, the origins of Iranian cinema date back much earlier. In this study, the pre-revolutionary and post-revolutionary history of Iranian cinema, its origins, and the contribution of Iranian literature to its development are examined. The second section focuses on the image of children in cinema, the concept of childhood, and the developmental stages of children. Finally, films made in Iran after 2000, where the image of children is a dominant factor and which have received national and international awards, are analyzed.